Ђорђе Михаиловић (94) није више чувар Српског војничког гробља на Зеjтинлику у Солуну.
Њега је од јануара наслиједио Крстимир Цопас, рођен у чуварској кућици у овом мјесту, пише Н1.
- Деда Ђорђа су издале мало ноге. Али, добро је, држи се. Од нове године сам ја овдје чувар- каже Kрстимир.
Крстимир је по оцу Грк, по мајци Србин, а на Зејтинлику је провео дјетињство, младост и цио живот.
Како каже, нема сахрањених предака на Зејтинлику, већ је мјесто чувара добио захваљујући повјерењу које је стекао.
- Већ 30 година сам у Солуну. Сарађивао сам кроз грађевинску фирму у којој сам радио са нашим конзулатом овдје, и стекао сам повјерење, тако да су ми понудили да постанем чувар- казао је Крстимир.
Деда Ђорђе је потомак првог чувара, његовог деде Сава, Србина из Грбља код Боке Которске. Саво је сакупио своје мртве другове и саборце и чувао их до смрти 1928. године. Сахрањен је на Зејтинлику, а наслиједио га је син Ђуро Михаиловић, који је током Другог свјетског рата гробље сачувао од пљачке нациста.
Ђуро је умро 1961. године и сахрањен је уз оца на Зејтинлику, а дужност чувара гробља припала је Ђорђу, који је о њему бринуо и дочекивао путнике намjернике у наредних 60 година.
Више пута су медији објављивали да је Ђорђе умро. Ипак, он је седам мјесеци био у болници.
Тада је рекао да њега неће имати ко да наслиједи, јер нема сина.
- Имам једну ћерку, која нема мушке дјеце, тако да ће после мене неко други једног дана да буде ту- говорио је тада чика Ђорђе.
Тако сада предусретљиви и љубазни Kрстимир прича посјетиоцима историјат гробља и води их у костурницу, гдје почивају остаци 5.580 српских војника, страдалих на Солунском фронту, који се протезао од Орфанског залива (сјеверна Грчка) до Охридског језера (данашња Сјеверна Македонија), у дужини од 450 километара.
На гробљу се налази скоро 21.000 гробова, што га чини највећим гробљем на Балкану и једним од највећих у Европи.
Поред посмртних остатака 5.580 српских војника у костурници, још 1.448 српских ратника сахрањено је у десет парцела на гробљу, у двије заједничке гробнице 78 непознатих бораца и 217 непознатих српских ратника, заробљеника пренијетих из Цариграда.
У склопу српског гробља налази се и Партизанско гробље, на коме је сахрањено 126 интернираца и заробљених партизана, који су изгубили животе у нацистичким логорима Павлоу Мела и Харменкај у Солуну током Другог свјетског рата.
Осим српских, на Зејтинлику је сахрањено и 8.098 француских војника, за које Kрстимир каже да су већином били из колонија, те ту почива "мало правих Француза".
На Српском војничком гробљу у Солуну је сахрањено и 3.500 италијанских војника, 1.350 енглеских и 493 Руса.
- Пуно Срба долази да посјети гробље. Хвала Богуи и да нас буде још више- поручује Крстимир.