Pomoć je dodjeljena kroz projekat EU pro plus, koji sprovodi UNOPS, a pored bespovratnih sredstava EU, korisnici projekata uložili su 3,2 miliona eura, prenosi N1.rs.
Cilj je unaprijediti kvalitet urbanih područja, poboljšati uslove za obrazovanje i zaštitu životne sredine, kroz bolju energetsku efikasnost javnih objekata i upravljanje otpadom.
Ministarka za evrointegracije (MEI) Tanja Miščević izjavila je na predstavljanju projekata da je rad na kohezionoj politici nova vrsta izazova.
- Umijemo na lokalu, na centralnom nivou da pišemo projekte, umijemo da privučemo sredstva, investitore. Ali nismo u ovom momentu spremni da privučemo značajnija sredstva, to nije stid reći -rekla je i dodala da je MEI ove nedelje započelo sa procedurom traženja mišljenja i usvajanja na sednici Vlade Zakona o kohezionoj politici.
Istakla je da je to priprema za korišćenje sredstava iz kohezione politike EU.
Miščević je navela da insistira na značaju lokalne samouprave u transformaciji i reformi države.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre rekao je da je cilj kohezione politike da se smanji disparitet između nivoa razvoja u različitim regionima i da se ukupno doprinese prosperitetu.
- Države koje su se pridružile prije 20 godina u trenutku pristupanja 2004. sa prosječnim prihodom po glavi stanovnika od oko 50 odsto u odnosu na prosjek EU sada su već na oko 80 odsto prosjeka. Mi smo uvjereni da i Srbija i njeni građani mogu da ostvare veliku korist od ove kohezione politike dok Srbija ne postane članica - dodao je.
Žofre je rekao da će sprovođenje ovih 18 projekata imati konkretne efekte na građane i građanke regiona u kojima se sprovode.
- Ovi projekti će aktivirati potencijale i resurse konkretnih teritorija, da će pomoći da se rješe zajednički problemi i da se promoviše saradnja između gradova i opština uz aktivno učešće civilnog i poslovnog sektora kao i lokalnih zajednica - rekao je.