- U Evropi nema mjesta negiranju genocida, revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca i odbacujemo svako negiranje, relativizaciju ili pogrešno tumačenje srebreničkog genocida - ukazuje se u saopštenju Delegacije EU u BiH.
Delegacija EU je navela da genocid na prostoru Srebrenice u julu 1995. godine nije stvar nečijeg ličnog stava, već je to istorijska činjenica, utvrđena u sudskim procesima pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju 2004. godine i Međunarodnim sudom pravde 2007. godine.
U saopštenju se kaže da su nesporna stradanja građana BiH svih nacionalnosti tokom rata 1992-1995. godine i da su polazna osnova za istinsko pomirenje empatija i uvažavanje stradanja svih žrtava, za šta je potrebno da svi ulažu napore.
- Međutim, osporavanje detaljno utvrđenih činjenica o srebreničkom genocidu je istorijski netačno, stvara dodatni bol i traumu porodica žrtava i otežava ključni zadatak: izgradnje mostova i pomirenja - piše u saopštenju.
Delegacija EU je sve političke lidere i ostale na vodećim pozicijama u BiH pozvala da pokažu pijetet prema žrtvama i založe se za pomirenje, da se suzdrže od „provokativne retorike ili poteza“ i da usmjere pažnju na napredak BIH na „evropskom putu“ što je, kako su ocijenili, željeni cilj velike većine građana.
Narodna skupština RS je u četvrtak usvojila predložene zaključke o Izvještaju „Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu od 1992. do 1995. godine“ koju je formirala Vlada RS. Po tom izvještaju u Srebrenici nije počinjen genocid.