Europol je koordinisao treće izdanje operacije Štit, globalnog nastojanja da se usmjeri na krijumčarenje lažnih i zloupotrebljenih lijekova i doping supstanci.
-Tokom akcije, pripadnici policije su razbili 59 kriminalnih grupa i uhapsili ili prijavili pravosudnim organima 349 osumnjičenih. Istovremeno, vlasti su zaplijenile ogromne količine zloupotrebljenih, falsifikovanih ili krivotvorenih lijekova, doping proizvoda i supstanci i ilegalnih prehrambenih i sportskih dodataka, kao i lažnih vakcina protiv COVID-a, sanitarnih proizvoda i medicinskih uređaja. Doping supstance i lijekovi za erektilnu disfunkciju bili su među najviše zaplijenjenim predmetima. Kako bi povećale prevenciju i svijest, neke države učesnice pokrenule su antidoping kampanje i izvršile kontrole „u takmičenjima“ i „van takmičenja“- navode iz Europola.
UKRATKO O OPERACIJI ŠTIT III:
- zapljene u vrijednosti od preko 40 miliona eura
- zaplijenjeno više od 10,5 miliona jedinica lijekova i doping supstanci
- zaplijenjeno više od milion lažnih COVID testova
- Sprovedeno 195 istraga
- Uhapšeno ili prijavljeno pravosudnim organima 349 osumnjičenih
- Istraženo je 59 organizovanih kriminalnih grupa
- 10 podzemnih laboratorija zatvoreno
- Nadgledano 588 web stranica
- 89 web stranica je ugašeno
- preko 218.000 provjerenih pošiljki
- zaplijenjeno preko 74.000 pošiljki
- Obavljeno 3.526 antidoping kontrola „na takmičenju” (39 pozitivnih)
- Obavljeno 3.245 antidoping kontrola 'van takmičenja' (9 pozitivnih)
Trgovina i potrošnja lijekova koje nisu propisali medicinski stručnjaci ili medicinski okvir i dalje predstavlja društveni problem, podstičući ilegalne aktivnosti.
- Zloupotreba obuhvata želju za psihotropnim, rekreativnim ili efektima koji poboljšavaju performanse i proteže se na nenamjerna sredstva potrošnje. To može uzrokovati rast potražnje koja se ne može zakonski zadovoljiti, što podstiče trgovinu ljudima - uglavnom sa proizvodom koji je preusmjeren iz legitimnog lanca nabave. Osim toga, falsifikovani lijekovi se uvode među one koji su preusmjereni iz legitimnog lanca snabdijevanja. Oni se proizvode u podzemnim laboratorijama u kojima kriminalci rade pod sumnjivim higijenskim okolnostima i sigurnosnim mjerama, što dovodi do zdravstvenih rizika za krajnje potrošače. Nadalje, lažni lijekovi često neće proizvesti željeni učinak i ostavljaju potrošača neliječenim- navode iz Europola.