Са 207 гласова за и 38 против, италијански сенат је усвојио Декрет о рачунима који се састоји од хитних мјера не би ли се смањили трошкови за електричну енергију и природни гас.
Медији јављају да ће од 1. маја важити нове мјере о климатизацији и гријању у јавним установама.
Запослени у јавном сектору спремају се за вруће љето и хладнију зиму не би ли се на тај начин уштедкела енергија и допринијело мањем трошењу енергената, с обзиром на то да Европа, укључујући и Италију, покушава на све начине да се ослободи зависности од руског гаса.
Од 1. маја климе у канцеларијама у јавном сектору неће моћи да буду укључене на мање од 25 степени, а зими ће бити дозвољен максимално 21 степен. Та одлука ступа на снагу 1. маја и трајаће до 31. марта 2023. године.
Из декрета су искључене болнице, старачки домови, институти за лијечења болести зависности и сличне установе. За поштовање мјера биће задужени инспектори који ће ненајављено долазити у јавне установе. Казне за оне који не поштују декрет биће од 500 до 3.000 еура.
Многе италијанске општине су одлучиле да погасе и свјетла на споменицима и јавним установама.
Премијер Италије Марио Драги је у обраћању Сенату прије неколико дана, одговарајући на питања о руско-украјинском сукобу, као и о зависности Италије од руског гаса, упитао Италијане: "Да ли вам је дражи мир или клима-уређаји?", што је изазвало велике полемике и коментаре на друштвеним мрежама.
Од почетка 2022. године, струја је у Италији поскупјела за 55 одсто, а плин за 41,8 одсто.
До поскупљења је дошло због последица пандемије, велике потражње Арија Пацифика, гдје је потражња за гасом у последњих 15 година са 500 милијарди кубних метара прешла на 1.000 милијарди.
Велику улогу има и руско-украјински сукоб, јер Италија увози 40 одсто гаса из Русије.
Цијене су тако порасле са 73 на 355 еура за мегават-сат. Порасле су и цијене гаса: од 0,17 евра по кубном метру на 0,88 еура.