Prema sporazumu koji su ranije ove godine potpisali premijeri Italije i Albanije, Đorđa Meloni i Edi Rama, u prihvatni centar biće upućeni ljudi koji budu spaseni u međunarodnim vodama na Sredozemnom moru, a u Šenđinu će biti registrovani i biće im uzeti otisci prstiju i lični podaci, a nakon čega bi trebalo da budu prebačeni u kamp u mjestu Đader.
Kamp u Đaderu koji bi trebalo da bude krajnje odredište migranata i dalje je u izgradnji, a u budućnosti bi tu trebalo da bude smješteno više od 3.000 migranata i izbjeglica, ali to se ne odnosi na maloljetnike i trudnice, već samo na odrasle muškarce koji čamcima pokušavaju da stignu do Italije.
Italijanske vlasti odlučivaće o zahtjevima za dobijanje azila, a ukoliko im ne bude odobren, migranti će biti vraćeni u zemlje porijekla.
Područje kampa u Đaderu bi, pravno gledano, trebalo da ima isti status kao granično područje, odnosno tranzitna zona na aerodromu.
Dogovorom zemalja predviđeno je da kamp bude u pogonu najmanje pet godina.
On bi već za nekoliko nedjelja trebalo da bude gotov i spreman za prihvat prvih tražilaca azila, ali tek nakon što italijanske vlasti daju „zeleno svjetlo“ za početak rada.