Свештеник на Сицилији, бискуп Антонио Стаљано, рекао је дјеци да Деда Мраз не постоји и да га је онаквим каквим га данас знамо направила компанија „Кока кола“, због чега се Католичка црква извинила родитељима.
- У име бискупа, изражавам моје жаљење за његове ријечи које су разочарале најмлађу дјецу - рекао је дон Алесандро Паолино из диоцезе града Ното, пишу италијански медији.
Његово извињење услиједило је пошто је бискуп Антонио Стаљано дјеци рекао да Деда Мраз не постоји.
„Црвену боју његове одец́е изабрала је „Кока кола“ у маркетиншке сврхе, која га користи и да се представи као симбол здравих вредности“, рекао је Стаљано.
Он је то казао током фестивала посвећееног Светом Николи, којим се обиљежава сјећање на долазак тог свеца у град Ното.
Многи родитељи бијесно су реаговали на друштвеним мрежама због његових ријечи. Неки су га оптуживали за лицемјерје јер „негира Деда Мраза, а заговара постојање сина девице и Светог Духа, који је ходао по води“, док су га други поредили са Гринчом, злим јунаком дечјих приповести који „краде Божић“, односно маскира се у Деда Мраза и краде из куц́а како би покварио празник, преноси РТ.
Иако је изазвао осуду цркве и бијес на друштвеним мрежама, Стаљано остаје при својим тврдњама.
Бискуп каже како је желио да дјецу подучи да забораве „Кока колин“ приказ Деда Мраза и фокусирају се на право, историјско поријекло Божић Бате - Светог Николе.
- Да је Деда Мраз заправо Свети Никола, дјеца би била отворенија за идеје помагања другима, за идеје солидарности и даривања сиромашније дјеце - рекао је он.
Додао је како му је намјера била да својом проповиједи врати право значење хришћанске традиције Божиц́а.
Свети Никола, који је живио у трећем вијеку, био је инспирација за традицију која се сада повезује са Деда Мразом. Према легенди, Свети Никола је анонимно остављао новчиц́е и храну сиромашним породицама. Тако је настао приказ Божић Бате, Деда Мраза или Деде Божићњака у многим културама, у којима је приказиван на различит начин и са различитом одец́ом.
Реклама за „Кока колу“ из тридесетих година 20. вијека, у којој је Деда Мраз обучен у црвено-бијелу одјећу, постала је широко популарна, због чега многи вјерују да та компанија злоупотребљава дјечјег јунака за своју промоцију.