Kosi toranj u Pizi jedna je od najpopularnijih turističkih atrakcija u Italiji, ima više od šest miliona posjetilaca svake godine, što donosi oko 21 milion eura za lokalnu ekonomiju.
Ali, iako je i dalje ogromna atrakcija za milione turista, nagib tornja decenijama je razlog za zabrinutost inženjera i istoričara.
Međutim, zahvaljujući stabilizacijskim radovima, kultni toranj se polako, ali postojano "kreće" uspravljati.
Kada su radovi na izgradnji sahat-kule počeli davne 1173. godine, samo pet godina kasnije počela je da se naginje. Radnici su primjetili pomak prilikom izgradnje drugog sprata, koji je uzrokovan nestabilnim podzemljem. Da bi kompenzirali, radnici su izgradili gornje spratove sa jednom stranom kraćom od druge - što znači da je struktura bila zakrivljena i nagnuta.
Godine 1990. toranj se još naginjao prema jugu, što je dovelo do zabrinutosti da bi se u potpunosti mogao srušiti, pa je zatvoren za javnost.
Da bi to popravili, inženjeri su odlučili isprobati "vađenje tla" - što je uključivalo iskopavanje zemlje ispod sjeverne strane tornja. Zatim su koristili čelične sajle da ga izvuku uspravno, što je bilo efikasno. Projekat je završen 2001. godine nakon što je kula ispravljena za nekih 38 centimetara, i od tada se nastavlja.
Za 21 godinu nakon toga, toranj se ispravio za još četiri centimetra, što je pokazalo nedavno istraživanje.
Nedavna studija koju je finansirala organizacija za očuvanje Opera Primaziale della Pisana (OPA) otkrila je da se nagib nastavlja smanjivati, ali se i dalje njiše u prosjeku oko pola centimetra godišnje, prenosi Avaz.
Portparol OPA-e je rekao da, s obzirom na to da se radi o "pacijentu" starom 850 godina sa nagibom od oko pet metara i slijeganjem od više od tri metra, zdravstveno stanje Krivog tornja je odlično.