U dokumentu u koji je Juronjuz Srbija imao uvid, ističe se i da je strateško partnerstvo između Evropske unije i Zapadnog Balkana važnije nego ikada prije, imajući u vidu radikalnu promenu geopolitičke situacije, ruske agresije na Ukrajinu i sukoba na Bliskom istoku, prenosi Kosovo onlajn.
- Budućnost Zapadnog Balkana je u našoj Uniji. Još jednom potvrđujemo naše puno i nedvosmisleno opredjeljenje za članstvo Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji- stoji u tekstu deklaracije za koju se očekuje da će biti usvojena na Samitu EU-Zapadni Balkan u srijedu, 18. decembra.
Takođe, navedeno je da je u zajedničkom interesu ubrzanje procesa pristupanja, zasnovano na kredibilnim reformama partnera, pravičnim i strogim uslovima i principima sopstvenih zasluga. Evropska unija pozdravlja odlučnost partnera sa Zapadnog Balkana da se posvete osnovnim evropskim vrijednostima i principima, u skladu sa međunarodnim pravom.
- Vladavina prava, sloboda izražavanja, nezavisni i pluralistički mediji, rodna jednakost i snažna uloga civilnog društva su ključni za osiguranje funkcionalne demokratije- dodaje se.
Kako se navodi, proširenje EU je geostrateško ulaganje u mir, bezbjednost, stabilnost i prosperitet.
Sporazumi u dijalogu moraju da se primjene
Kada je riječ o dijalogu Beograda i Prištine, u deklaraciji se navodi da postignuti sporazumi moraju da budu sprovedeni, naročito Sporazum o putu ka normalizaciji i aneks primjene.
U tekstu se govori i o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan, u vrijednosti od šest milijardi eura, i poručuje da je EU spremna da razmotri dalje predloge za unapređenje ekonomske integracije regiona sa EU, date u skladu sa Planom rasta, pod uslovom da partneri sprovedu svoje reformske agende i usklade se sa pravilima jedinstvenog tržišta EU.
Partneri iz regiona pozivaju se da unaprijede regionalnu ekonomsku integraciju kroz zajedničko regionalno tržište, održe konstruktivnu saradnju u Cefti, a lideri izražavaju zadovoljstvo zbog toga što će se uskoro još partnera pridružiti Jedinstvenom području plaćanja u eurima.
EU je poručila i da će nastaviti da podržava partnere sa Zapadnog Balkana kako bi pomogla u ublažavanju uticaja koji ruski rat protiv Ukrajine ima po njihove ekonomije, društva i bezbjednost, kao i da će nastaviti podršku kroz Instrument pretpristupne pomoći, Ekonomski i investicioni plan, Paket energetske podrške i Evropski mirovni fond.
Zajedničko upravljanje migracijama
U briselskoj deklaraciji se poziva na jačanje saradnje u upravljanju migracijama, a kako se ističe, potrebne su odlučne akcije za usklađivanje vizne politike, borbu protiv krijumčarenja migranata, trgovine ljudima i svih oblika teškog i organizovanog kriminala. EU i partneri se takođe obavezuju da će ojačati saradnju u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma.
U tekstu se podsjeća da je Evropska unija najbliskiji partner Zapadnog Balkana, najveći ulagač i trgovinski partner, kao i glavni donator, pa se parrneri iz regiona pozivaju da to učine vidljivim javnosti. U oblasti energetike, partneri sa Zapadnog Balkana treba da iskoriste mehanizam EU za zajedničku kupovinu gasa i tečnog prirodnog gasa kako bi smanjili svoju zavisnost od ruskog gasa, stoji u tekstu.