Prema novom zakonu, seksualni radnici će imati zdravstveno osiguranje, plaćeno odsustvo, porodiljske naknade, pomoć za nezaposlene i penzije. Zakon takođe uspostavlja pravila o radnom vremenu, platama i bezbjednosti.
Poslodavci moraju da dobiju ovlašćenje, da se pridržavaju strogih bezbjednosnih protokola i da ispune osnovne uslove – da nisu ranije osuđivani za seksualni napad ili trgovinu ljudima. Moraju da obezbijede čistu posteljinu, kondome i proizvode za higijenu i da instaliraju dugmad za hitne slučajeve u radnim prostorima.
Nezavisni seksualni rad ostaje dozvoljen, ali će se krivično goniti neregulisano angažovanje trećih lica ili kršenje zakonskog okvira.
Kritičari tvrde da zakon ne može u potpunosti da riješi stigmu i rizike vezane za takvu trgovinu, posebno za seksualne radnike bez dokumenata.
Ovaj potez uslijedio je nakon odluke Belgije iz 2022. godine da se dekriminalizuje prostitucija.
- Ovo je nevjerovatan korak napred - rekla je Isabel Haramilo, koordinatorka Espace P, grupe za zastupanje uključene u izradu nacrta zakona. „To znači da njihova profesija konačno može biti priznata kao legitimna od strane belgijske države“, rekla je ona.
- Iz perspektive poslodavca, ovo će takođe biti revolucionarna promjena,;prema prethodnim zakonima, zapošljavanje nekoga za seksualni rad automatski te činilo makroom, čak i ako je dogovor bio sporazuman- dodala je Haramilo.
Iako su susjedne zemlje poput Njemačke i Holandije legalizovale prostituciju, nijedna nije primijenila tako sveobuhvatnu zaštitu rada kao Belgija.