Poljska će ispitati navode da su za vrijeme prethodne populističke vlade policija i tajne službe koristile špijunski softver Pegasus.
Prethodna vlada stranke Pravo i pravda (PiS), koja je vladala od 2015. do prošle godine, optužena je da je špijunirala opozicione političare i sudije koji su bili kritični prema vlastima, prenosi RSE.
Političke tenzije u Poljskoj rastu otkako je nova proevropska vlada, na čelu s bivšim predsjednikom Evropskog savjeta Donaldom Tuskom, preuzela dužnost od PiS-a u decembru.
Sitizen lab (Citizen Lab), kanadska organizacija za praćenje sajber bezbjednosti, tvrdila je da je Pegasus upotrijebljen protiv nekoliko ljudi u Poljskoj.
Jedna od značajnih meta, kažu, bio je Kšištof Brejza koji je trenutno član Evropskog parlamenta, a prethodno je koordinisao izbornu kampanju tadašnje opozicione Građanske platforme tokom parlamentarnih izbora 2019.
Jednom instaliran u mobilni telefon, Pegasus omogućava pristup porukama i podacima korisnika, ali takođe omogućava da se uređaj aktivira s udaljenosti radi snimanja zvuka i slika.
Predsjednik PiS-a Jaroslav Kačinjski priznao je 2022. da je njegova zemlja kupila špijunski softver, ali je negirao da je korišćen protiv opozicionih političara.
Parlamentarni istražni odbor će istražiti zakonitost upotrebe Pegasusa i pokušati da utvrdi kako je Poljska nabavila taj program i druge slične sisteme.
Od dolaska na vlast, proevropska koalicija je u sporu s konzervativnim nacionalističkim predsjednikom Andžejem Dudom, koga podržava PiS.
Novi parlament je već pokrenuo još dva istražna odbora o postupcima vlade PiS-a: Jedan za neuspjeli pokušaj kontroverznog organizovanja predsjedničkih izbora tokom pandemije, a drugi za masovnu distribuciju plaćenih poljskih viza od strane konzulata u raznim zemljama.