Cvijanović je izjavila da Republika Srpska ne krši međunarodno pravo i Dejtonski sporazum već zagovara poštovanje Ustava BiH.
U obraćanju putem video linka, ona je istakla da Ustav BiH obezbjeđuje princip jednakosti dva entiteta i tri konstitutivna naroda i da je to glavni čuvar mira, a ne „tutorstvo ili strani intervencioniozam“, prenosi N1.rs.
Prema njenim riječima, RS se protivi izbjegavanju procedura, kako je to učinjeno i u slučaju Rezolucije o Srebrenici, navodeći da o predlogu rezolucije nije odlučivalo Predsjedništvo BiH, koje je jedino nadležno za vođenje spoljne politike zemlje.
Prema njenim riječima, BiH se poslednjih godina suočava sa djelovanjem stranog intervencionizma, koje prijeti da ugrozi, ne samo Ustav BiH, već bezbjednost i stabilnost zemlje, pa čak i cijelog regiona Zapadnog Balkana.
- Ovim pretnjama direktno doprinose oni koji BiH uporno drže u statusu kvazi-protektorata, gdje se zaobilaze vladavina prava i demokratsko upravljanje, a autokratske, kolonijalističke strane intervencije sprečavaju pomirenje među našim narodima - izjavila je ona.
Cvijanović je navela niz optužbi na račun visokog predstavnika Kristijana Šmita, čiji je legitimitet osporila, navodeći da se on upliće u demokratske procese, pribjegava sili, progoni političare u RS sudskim procesima, da se miješa u izbore, kao i da krši međunarodno pravo.
Šmita i strani faktor u BiH je optužila i za rušenje unutrašnjih dogovora u BiH, koji su, kako je istakla, od suštinskog značaja za mir i stabilnost BiH.
Visoki predstavnik Kristijan Šmit, koji se obratio nakon Cvijanović, rekao je da postoje prijetnje po mirovni sporazum, te da iz entiteta RS dolazi zapaljiva retorika.
Izjavio je da postoje „svjesni napori da se dovede u pitanje mir i stablonost u BiH“ i optužio predsjednika i zvaničnike Republike Srpske za izazivanje političkih tenzija koji se, kako navodi, pokreću djelovanjem i retorikom političkog i institucionalnog liderstva RS.
- Zvaničnici RS često napadaju Dejton kroz kontinuoranu zapaljivu retoriku o raspadu države, ocjepljenje i odvajanje RS od Federacije. Dodik je izjavio da Bosanci mogu imati 25 odsto teritorije, a da im ostatak ne pripda. Neki su to protumačili kao poziv na etničke incidente - rekao je Šmit dodajući da je to antidejtonski i neustavno.
- Izazovi se pojavljuju zbog političkih tenzija koji se, po mom mišljenju, pokreću djelovanjem i retorikom političkog i institucionalnog liderstva RS. Na sreću nije se desilo nasilje - rekao je on.
Dodao je i da BiH može doći u situaciju ozbiljne političke nestabilnosti, ali i da se to može spriječiti vraćanjem na Dejtoski sporazum.
Predstavnici Rusije zakazali su vanrednu sjednicu kako bi upozorili da je BiH na ivici oružanog sukoba, ali i zbog toga što je ambasador BiH pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija bez saglasnosti pokrenuo priču o Rezoluciji o Srebrenici.
Sjednici prisustvuje ambasador Srbije u SAD Marko Đurić, kao i predstavnici Crne Gore i Hrvatske.