- Najveći pad neregularnih graničnih prelaza zabilježen je na zapadnobalkanskim i srednjomediteranskim rutama, 75 odsto, odnosno 64 odsto. Frontex ostaje posvećen zaštiti vanjskih granica EU, sa 2.900 službenika i osoblja uključenih u različite operacije širom Evrope- navode iz Frontexa.
Srednjemediteranska ruta posljednjih mjeseci bilježi značajan trend pada. U periodu januar-juli, ovaj migratorni put je zabilježio pad od 64 odsto na 32.200.
- Ipak, središnji Mediteran ostaje najaktivniji migratorni put ka EU. Ovogodišnje smanjenje može se pripisati uglavnom preventivnim mjerama tuniskih i libijskih vlasti da ometaju aktivnosti krijumčara. Dolasci iz te dvije zemlje čine 95 posto svih prijavljenih migranata na srednjomediteranskoj ruti- navode iz Frontexa.
Broj detekcija na zapadnobalkanskoj ruti takođe je nastavio značajno opadati u periodu januar-jul i pao je za čak 75 posto na nešto više od 12 400.
U međuvremenu, zapadnoafrička ruta nastavila je bilježiti neviđeni broj otkrivanja, pri čemu je ukupan broj neregularnih migranata koji su stigli na Kanarska ostrva u prvih sedam mjeseci porastao za 154 posto u odnosu na prethodnu godinu na preko 21 600.
- Istočni Mediteran bio je druga najaktivnija migratorna ruta ove godine, a broj dolazaka porastao je za 57 posto na gotovo 29.700. Istočne kopnene granice nastavile su bilježiti značajan broj dolazaka ove godine sa povećanjem od 195 odsto na oko 9. 500. Na ruti Kanal broj detekcija u prvih sedam mjeseci 2024. porastao je za 22 posto i dostigao 33.183- navode.