On je ocijenio da je saradnja “saveza“ sve više usklađena, navodeći kao primjer to što je Rusija davala tehnologiju Iranu i Sjevernoj Koreji u zamjenu za municiju i vojnu opremu.
- Kina podržava rusku ratnu ekonomiju, isporučujući ključne djelove potrebne odbrambenoj industriji, dok Moskva zauzvrat svoju budućnost stavlja pod hipoteku Pekingu - rekao je Stoltenberg u intervjuu za BBC.
Dodao je da NATO mora da radi sve više sa zemljama partnerima, poput Japana i Južne Koreje, kako bi se suprotstavio “savezu autoritarnih sila“.
Govoreći o situaciji u ratu u Ukrajini, on je izrazio nadu da će članice NATO-a, dogovoriti dugoročni sporazum o finansiranju Ukrajine do jula, dodajući da je dugoročna podrška od vitalnog značaja.
- Čak i ako vjerujemo i nadamo se da će se rat završiti u bliskoj budućnosti, moramo da podržavamo Ukrajinu dugi niz godina, da izgradimo njihovu odbranu kako bi odvratili buduću agresiju - rekao je Stoltenberg, ali je takođe i sugerisao da bi i Kijev morao da napravi određene ustupke.
- Na kraju krajeva, Ukrajina mora biti ta koja odlučuje kakve kompromise je spremna da napravi, moramo im omogućiti da budu u poziciji da zaista postignu prihvatljiv rezultat za pregovaračkim stolom - rekao je sekretar.