Kako se navodi u saopštenju Unicefa, „u Sjevernoj Makedoniji smrtni slučajevi novorođenčadi povezani sa zagađenjem vazduha iznose 11,6 odsto ili jedan od devet smrtnih slučajeva djece mlađe od godinu dana“.
U Sjevernoj Makedoniji, prema Unicefu, rizici od zagađenog vazduha su posebno visoki, prenosi N1.
- U februaru 2024. godine Skoplje je ponovo bilo među 10 najzagađenijih gradova na svijetu, sa prosječnim nivoima čestica PM10 ili PM2,5 koji su prelazili dozvoljene granice više od 100 dana u godini- navodi se.
Prema novim podacima, dodaje se, „osim toga što je glavni uzrok smrti novorođenčadi, zagađenje vazduha oduzima više zdravih godina života nego bilo koji drugi pojedinačni faktor životne sredine, kao što su visoke temperature, prljava voda i loši sanitarni uslovi“.
- Ovi podaci su posebno zabrinjavajući, jer rano i često izlaganje zagađenom vazduhu utiče na razvoj mozga, pluća i organa beba, što ima posledice po zdravlje i učenje tokom života- izjavila je Lesli Miler, predstavnica Unicefa.
Prema njenim riječima, djeca već sada doživljavaju klimatski haos sa kojim će se suočavati cijelog života.
- Bolesti i smrtni slučajevi izazvani zagađenjem vazduha mogu se spriječiti, ali su nam potrebne klimatske politike koje takođe uzimaju u obzir djecu. To uključuje politike koje smanjuju zagađivače i poboljšavaju kvalitet vazduha gdje djeca uče, žive i igraju se- istakla je Lesli Miler.
U saopštenju Unicefa se ističe da ta organizacija apeluje na vlade i institucije u zemljama regiona, uključujući i Sjevernu Makedoniju, da posvete više pažnje i sredstava u borbi protiv zagađenja vazduha, da podrže energetsku efikasnost, pristup čistoj energiji i poboljšanje kvaliteta vazduha, kao i da zaštite trudnice i djecu od zagađenog vazduha.
Uoči Međunarodnog dana čistog vazduha, Unicef za Evropu i Centralnu Aziju objavio je novi dokument o politici, u kojem se ističe da je 2021. godine više od 5.480 beba u 23 zemlje i teritorije širom Evrope i Centralne Azije umrlo od uzroka koji su povezani sa zagađenjem vazduha.
Izvještaj nazvan „Počeci bez daha: politike zaštite djece od zagađenja vazduha u Evropi i centralnoj Aziji“ napominje da u velikim gradovima širom Evrope i Centralne Azije, zagađenje vazduha redovno premašuje bezbjedne nivoe, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) i da postaje veliki rizik za zdravlje djece u regionu.