Dok većina putnika jednostavno želi da krene dalje, postoje neki aerodromi, željezničke stanice pa čak i benzinske pumpe koje su postale atrakcija za turiste.
Jedno od takvih mjesta je železnička stanica Antverpen u Belgiji, koju je 2014. godine proglašena najljepšom željezničkom stanicom na svijetu od strane novinara Mišejbl-Denis Grina.
- Njena lepota je toliko jedinstvena da eksperti imaju teškoće da joj dodijele arhitektonski stil - rekao je novinar.
Nedavno je željeznička stanica Antverpen bila pomenuta i u pregledu najljepših željezničkih stanica Evrope od strane "Euronews"-a.
Nisu samo stručnjaci za putovanja hvalili ljepotu željezničke stanice Antverpen, već je dobila i pohvale od turista na "TripAdvisor-u" i nisu prestajale da se nižu.
"To nije samo željeznička stanica, to je remek-djelo umjetnosti i istorije. Zgrada je tako lijepa i veličanstvena, sa svojim kupolama i skulpturama. Osjećao sam se kao da putujem unazad. Unutrašnjost je podjednako impresivna, sa mermernim podovima, vitražima i ukrasima".
"Ovo je tako lijepa željeznička stanica da je vrijedi posjetiti samo zbog njene arhitekture".
"Ova željeznička stanica je jedna od najljepših na svijetu, vrijedi je posjetiti čak i ako ne putujete vozom", glasili su samo neki od komentara, piše britanski "San".
Železnička stanica Antverpen otvorena je 11. avgusta 1905. godine, a čelična konstrukcija stanice je dizajnirana od strane Klementa Van Bogaerta. Iako sama konstrukcija djeluje impresivno, unutrašnjost stanice ostavlja bez daha.
Dizajnirana od strane belgijskog arhitekte Luisa Delasenseriea, inspirisanog "Panteonom" u Rimu, željeznička stanica ima veliku kupolu iznad čekaonice koja osvjetljava stanicu prirodnom svjetlošću. Zbog velike kupole, željeznička stanica dobila je nadimak "željeznička katedrala" ili "Spoorwegkathedraal". Delasenserie je u svom dizajnu koristio različite stilove arhitekture, uključujući neo-renesansu, art nuvo i barok.
Unutar stanice nalazi se više od 20 vrsta mermera i kamena, a posjeduje i razne ukrasne elemente poput visokih stubova, kompleksnih gvozdenih radova, velikog sata i staklenih plafona u dvoranama za vozove. Godine 1975. željeznička stanica postala je zaštićeni spomenik kulture, a detaljno je renovirana 1986. godine.
Početkom 2000-ih, kapacitet stanice udvostručen je dodavanjem dva podzemna nivoa.