Očekuje se da će taj zakon danas odobriti poslanici Skupštine Grčke.
U govoru poslanicima premijer Grčke Kirijakos Micotakis je rekao da je to „garancija veće slobode i većeg pristupa znanju“.
Opozicione partije se protive donošenju zakona tvrdeći da se njime krši Ustav.
Poslanik najveće opozicione stranke, ljevičarske Sirize, Haris Mamulakis je poručio tokom trodnevne debate u parlamentu da „Vlada time uvodi koncept meritokratije koja se plaća školarinom. Ko ima novca, učiće predmet: Moć privilegija“.
Prosvetne reforme su u Grčkoj često politički obojene, a univerzitetski aktivizam je istorijski povezan sa prodemokratskim pokretima, ali je korišćen i kao utočište za nasilne protestne grupe.
Iako je privatno visoko obrazovanje legalno u Grčkoj, novi zakon bi učinio da diplome privatnih institucija budu jednake s javnim univerzitetima. Inostranim univerzitetima bi bilo dozvoljeno da otvaraju filijale u Grčkoj uz neprofitni status uprkos naplaćivanju školarine.
Po podacima Ministarstva obrazovanja, više od 650.000 studenata pohađa nastavu na državnim univerzitetima u Grčkoj, a 40.000 studira u inostranstvu.
Micotakisova vlada je u poslednje vrijeme uvela niz progresivnih reformi u Grčkoj kao što je legalizacija istopolnih brakova i uvođenje glasanja poštom za predstojeće izbore za Evropski parlament u junu.