Osnivač Vagner grupe i vođa neuspjelog puča Jevgenij Prigožin poginuo je u padu aviona, a postoje brojne teorije o tom događaju, među kojima prednjači ona da je njegovu smrt naručio ruski predsjednik Vladimir Putin.
Prigožinov nepotvrđeni kraj dolazi poslije burnih nekoliko mjeseci.
Stekao je reputaciju po tome što je javno kritikovao vojno rukovodstvo zbog njihovog lošeg planiranja rata u Ukrajini, prozivao Kremlj zbog zloupotrebe njegovih Vagnerovih plaćenika i na kraju pokušao državni udar protiv ruskog rukovodstva u junu koji je rezultirao protjerivanjem njega i njegovih trupa u Bjelorusiju.
Ali mjesto gdje se Prigožin nalazio od izgnanstva — i njegova bezbjednost — su dugo bili u vazduhu, a vođa plaćenika se lično sastao sa Putinom samo nekoliko dana nakon neuspjele pobune i pojavio se nedeljama kasnije na značajnom samitu sa afričkim liderima.
Prigožin — koji je nekada dobio nadimak „Putinov kuvar“, zbog toga što je njegova kompanija radila ketering na događajima u Kremlju — izgleda da je bio poslednji trn u oku Putinu kojem je prerano okončan život.
Ipak, on nije jedini čija smrt je sumnjiva i za koje se sumnja da je Kremlj odgovoran. Postoji niz ličnosti iz Rusije čiji su životi okončani na čudan način.
Pavel Antov pao sa prozora
U decembru 2022, ruski tajkun je navodno pao sa prozora hotela u Rajagadi, Indija, nakon svog 65. rođendana.
Političar i milioner kritikovao je Putinov rat sa Ukrajinom na Vatsapu nakon raketnog napada na Kijev, ali je brzo obrisao poruku i tvrdio da ju je neko drugi napisao, prenio je BBC.
„Preminuo je naš kolega, uspiešni preduzetnik, filantrop Pavel Antov“, rekao je potpredsiednik regionalnog parlamenta Vjačeslav Kartuhin na svom Telegram kanalu, prenio je tad ruski medij TASS.
„U ime poslanika frakcije Jedinstvene Rusije izražavam duboko saučešće rodbini i prijateljima", napisao je.
Ravil Maganov bolestan ili pao
Predsjednik Lukoila Ravil Maganov otvoreno je kritikovao rat u Ukrajini, izvjestio je CNBC. Ubrzo nakon početka rata, naftna kompanija je pozvala na "što skorije okončanje oružanog sukoba", navodi se u izvještaju.
Maganov, slično Antovu, umro je padom kroz prozor moskovske bolnice u septembru 2022. Međutim, sada izbrisana izjava Lukoila navela je da je 67-godišnjak preminuo „poslije teške bolesti“.
Dan Rapoport pao sa zgrade
Biznismen Den Rapoport je više puta javno osudio rat Rusije i Ukrajine na društvenim mrežama i istakao svoju podršku Ukrajini.
Nađen je mrtav ispred stambene zgrade u Vašingtonu, DC, u avgustu 2022. godine, navodi se u izvještaju. Rečeno je da je pao sa zgrade, a policija nije njegovu smrt tretirala kao sumnjivu.
Policija je rekla da je imao vozačku dozvolu Floride, crni šešir, nešto više od 2500 dolara, i narandžaste japanke kada je pronađen.
Mihail Lesin zadobio udarac u glavu
Ruski ministar za štampu Mihail Lesin pronađen je mrtav nakon „udarca u glavu tupim predmetom“ u hotelskoj sobi u Vašingtonu u novembru 2015.
Lesin, koji je osnovao televizijsku mrežu na engleskom jeziku “Raša Tudej” (RT), razmatrao je sklapanje dogovora sa FBI-jem kako bi se zaštitio od optužbi za korupciju pre svoje smrti, naveo je "Dejli bist".
Lesin je godinama bio u srcu političkog života u Rusiji i znao je mnogo o unutrašnjem funkcionisanju bogatih i moćnih.
Boris Njemcov upucan u leđa
Boris Njemcov je bio je zamjenik premijera Rusije pod Borisom Jeljcinom, a kasnije je postao veliki Putinov kritičar — optužujući ga da ga plaćaju oligarsi.
Upucan je četiri puta u leđa samo nekoliko metara od Kremlja dok je 2015. odlazio kući iz restorana.
Boris Berezovski nađen obješen
Boris Berezovski je bio ruski oligarh koji je pobegao u Britaniju nakon što se posvađao sa Putinom. Tokom izgnanstva prijetio je da će srušiti Putina. Pronađen je mrtav u svom domu u Berkširu u martu 2013. u navodnom samoubistvu, iako je istraga o njegovoj smrti ostala otvorena.
Boris Berezovski
Berezovski je pronađen mrtav u zaključanom kupatilu sa konopcem oko vrata. Mrtvozornik nije mogao da objasni kako je umro.
Britanska policija je u nekoliko navrata istraživala navodne atentate na njega.
Natalija Estemirova oteta i upucana
Natalija Estemirova je bila novinarka koja je ponekad radila sa novinarkom Anom Politkovskajom, na tekstovima koji su kritikovali Kremlj.
Specijalizovala se za otkrivanje kršenja ljudskih prava od strane ruske države u Čečeniji.
Ona je kidnapovana 2009. godine ispred svoje kuće, a kasnije pronađena u obližnjoj šumi sa ranama od vatrenog oružja na glavi. Za njeno ubistvo niko nije osuđen.
Stanislav Markelov i Anastasija Baburova upucani
Advokat za ljudska prava Stanislav Markelov zastupao je Politkovskaju i druge novinare koji su kritikovali Putina.
Upucao ga je maskirani revolveraš u blizini Kremlja 2009. godine. Novinarka Anastasija Baburova, koja je šetala sa njim, takođe je pogođena kada je pokušala da mu pomogne. I ona je podlegla ranama.
Aleksandar Litvinjenko otrovan
Aleksandar Litvinjenko je bio bivši agent KGB-a koji je umro tri nedjelje nakon što je popio šolju čaja sa otrovom polonijumom 2006. godine u londonskom hotelu.
Britanska istraga je pokazala da su Litvinjenka otrovali agenti FSB Andrej Lugovoj i Dmitrij Kovtun, koji su djelovali po naređenjima koja su „vjerovatno odobrili gospodin (Nikolaj) Patrušev, a takođe i predsjednik Putin“.
Litvinjenko je bio veoma kritičan prema Putinu, optužujući ga da je, između ostalog, digao u vazduh stambeni blok i naredio ubistvo novinarke Ane Politkovskaje.
Ana Politkovskaja upucana
Ana Politkovskaja je bila ruska novinarka koja je kritikovala Putina. Ona je u svojoj knjizi „Putinova Rusija“ optužila Putina da je svoju zemlju pretvorio u policijsku državu. Ubile su je 2006. plaćene ubice koje su je upucale iz neposredne blizine u liftu ispred njenog stana.
Pet muškaraca je osuđeno za njeno ubistvo, ali je sudija zaključio da je to bilo naručeno ubistvo, sa 150.000 dolara koje je platila "nepoznata osoba".
Pol Hlebnikov upucan
Pol Hlebnikov je bio glavni urednik ruskog izdanja Forbsa. Pisao je o korupciji i zadirao u živote bogatih Rusa.
On je ubijen 2004. godine u pucnjavi iz vožnje u najvjerovatnije naručenom ubistvu, prema Komitetu za zaštitu novinara.
Sergej Jušenkov upucan
Sergej Jušenkov je bio ruski političar koji je pokušavao da dokaže da ruska država stoji iza bombardovanja stambenog bloka u Groznom.
Ubijen je 2003. u atentatu jednim hicem u grudi samo nekoliko sati nakon što je njegovu političku organizaciju Liberalnu Rusiju Ministarstvo pravde priznalo kao stranku, preneo je Bi-Bi-Si.
Smrt Prigožina
Podsjetimo, juče je poginuo šef plaćeničke grupe Vagner Jevgenij Prigožin. Avion se srušio se u regionu Tver dok je letio između Moskve i Sankt Peterburga. Na snimku objavljenom na internetu očigledno se vidi kako mali mlaznjak vuče oblak dima prije nego što je udario u zemlju i izbio u plamen.
Vodeći istraživački novinar o ruskim temama Hristo Grozev prije samo 10 dana dao je izjavu u kojoj je precizirao da će u roku od šest mjeseci ili će Prigožin biti mrtav ili će se desiti još jedan državni udar.
(Blic)