Artiljerijsko oružje je zapravo haubica D-74 od 122 mm, koju je Sovjetski Savez razvio kasnih 1940-ih, piše Biznis Insajder.
Ipak, njegova starost nije bila glavna atrakcija. Rusija je, na kraju krajeva, redovno raspoređivala oružje iz doba Hladnog rata iz svojih starih zaliha.
Ono što je iznenađujuće u vezi sa D-74 u Ukrajini je da ne bi trebalo da se nalazi u ruskom inventaru.
Sovjetski Savez je počeo da ih proizvodi 1955. godine, ali ih je brzo zamijenila druga haubica, M-46, koja je ispaljivala 130 mm metke na većem dometu.
Kako je D-74 izašao iz mode, Moskva je počela da izvozi oružje u zemlje koje su prijateljski nastrojene prema Sovjetskom Savezu kao što su Vijetnam i Kina i smatra se da je raspodijelila cio svoj arsenal.
Ipak, oružje se ponovo pojavilo u ruskim rukama u Donjecku, što je navelo ukrajinske medije da raspravljaju o mogućnosti da je uvezeno iz zemlje kao što je Sjeverna Koreja, za koju se takođe zna da ima zalihe D-74.
„Nije tajna da Rusija vodi značajne borbe i sa materijalom, i sa ljudstvom. I sigurno je pretpostaviti da ovi sistemi, ili barem municija, dolaze iz Sjeverne Koreje“, rekao je za Biznis Insajder penzionisani potpukovnik Majkl Persel, koji drži časove o Rusiji i međunarodnoj bezbjednosti na Univerzitetu Džordž Vašington.
To što je Rusija saopštila svijetu da uvozi i koristi D-74 takođe bi se uklapalo u njenu ratnu strategiju, dodao je on.
„Rusija se nije stidjela da ojača i unaprijedi svoje odbrambene veze sa Severnom Korejom. Na isti način je Putinov režim uvijek tražio podršku i odobrenje od marginalizovanih država bez obzira na legitimitet vlasti“, dodao je.
Dženifer Kavano, viši saradnik i direktor vojne analize u vašingtonskom istraživačkom centru Prioriteti odbrane, rekla je za BI da Rusija možda pokušava da pokaže da može da prikupi ogromne resurse usred sankcija Zapada.
- S obzirom na ruske gubitke u poslednjih šest nedelja, objava da koriste D-74 mogla bi da bude način da signalizira svoju izdržljivost i sposobnost da se još neko vreme bori - rekla je ona.