
Državnoj dumi (parlamentu) Ruske Federacije podnijet je nacrt zakona kojim se traži da se svi koji govore ruskim jezikom priznaju kao sunarodnici. U kontekstu ratnih dejstava Kremlja u Ukrajini, ovaj prijedlog zakona je pokušaj da se legitimiše stvarna deportacija Ukrajinaca iz južnih i istočnih regiona na teritoriju Ruske Federacije sa njihovom naknadnom naturalizacijom, kao i priprema za dalju teritorijalnu i demografska ekspanzija u pravcu Ukrajine, saopšteno je iz Ambasade Ukrajine u Crnoj Gori.
Kako su kazali, tokom mjeseca rata, više od 190.000 Ukrajinaca je deportovano u Rusiju iz ovih krajeva, od kojih su skoro 90.000 djeca.
- Tokom 2020-2021 Rusija je doživjela neviđeni pad stanovništva. Nikada, čak ni u kriznim godinama 1990-ih, nije bilo tako brze depopulacije. Putin je u decembru 2021. godine, tokom godišnjeg intervjua sa novinarima, rekao da za 10 godina neće imati ko da radi u Rusiji zbog brzog opadanja stanovništva. Pandemija koronavirusa takođe je zadala veoma težak udarac Rusima. Vjeruje se da bi stvarne brojke gubitaka mogle biti duplo veće od zvanično objavljenih. Stoga, Ruska Federacija traži bilo kakve, čak i kriminalne načine da poboljša demografsku situaciju - navode iz ukrajinske ambasade.
Oni su istakli da demografsku situaciju komplikuje i činjenica da Rusija ima veoma veliki problem sa prilivom ilegalnih migranata, uglavnom iz centralne Azije i Kine.
- Organi za sprovođenje zakona u Moskvi, Sankt Peterburgu i nekim drugim velikim gradovima održavaju situaciju na prihvatljivom nivou, sprječavajući društvene eksplozije, ali u ruskom zaleđu situacija je veoma teška: ponekad su Rusi već u statusu marginalne manjine, potpuno potisnute brzorastućim emigrantskim zajednicama. U nekim regionima dolazi do postjepenog egzodusa Rusa, koji su zapravo protjerani iz svojih domova - navode oni.
Špekulacije da „govornici ruskog jezika znače Ruse“, prema njihovim riječima, ne izdržavaju kritiku.
- To je kao da Velika Britanija kaže da su svi koji govore engleski Englezi. Kremlj pokušava na zakonodavnom nivou da opravda stvarnu krađu ljudi njihovim prinudnim prebacivanjem u Rusiju. Ovo je legalizovana trgovina robljem, a pod izgovorom spomenutog gore narativa, ruska vojska može da izvrši invaziju na bilo koju zemlju na postsovjetskom prostoru - ističu iz ukrajinske ambasade.
Kazali su da je „ruskojezični znači ruski“ lingvistički nacizam, "što potvrđuje kriminalnu unutrašnju i vanjsku politiku Kremlja".
- U 21. vijeku građani bilo koje civilizovane zemlje su slobodni da govore jezikom koji žele, pod uslovom da se državni jezik poštuje, a ne ugnjetava. Ali ovaj skandalozni prijedlog zakona znači neizbježne represije protiv neslovenskog stanovništva unutar Ruske Federacije, od kojih je značajan procenat dvojezičan i često ne koristi ruski u svakodnevnom životu. Ovo je još jedan krug autokratije Kremlja i pokušaj izgradnje potpuno totalitarne države - zaključili su iz Ambasade Ukrajine.
Коментари (0)
Оставите свој коментар