Naftno polje u Saudijskoj Arabiji / - SKRINšAT
22/07/2022 u 19:02 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Arapi eskivirali sankcije EU - Podigli cijene i preprodaju rusku naftu

Saudijska Arabija i druge države Bliskog istoka uvoze sve veće količine ruske nafte i derivata, pa je preprodaju Evropi po višim cijenama. Na ovaj način Saudijska Arabija je namagarčila Zapad i razgolitila globalni cirkus oko naftnog embarga Rusiji, pišu regionalni mediji

Saudijska Arabija i druge države Bliskog istoka počinju da uvoze sve veće količine ruske nafte i derivata, javlja agencija Rojters.

Skok cijena nafte na svjetskom tržištu neke zemlje su iskoristile da dobro zarade. Saudijska Arabija, koja je najveći svjetski proizvođač nafte posle Rusije i SAD, udvostručila uvoz ruske nafte u drugom kvatralu ove godine.

Rojters navodi da su zapadne zemlje posle napada na Ukrajinu uvele sankcije Rusiji što je prouzrokovalo poskupljenje svih energenata, uključujući i sirovu naftu.

Berzanski eksperti navode da Arapi jeftinu rusku naftu kupuju da bi je posredno preprodavali Evropljanima po višim cijenama.

„Situacija s evropskim naftnim embargom Rusiji postaje nalik nekom lošem skeču u grozno režiranoj pozorišnoj predstavi. Naime, eksperti su zapazili da Saudijska Arabija i druge države Bliskog istoka, koje izvoze značajne količine nafte, počinju da uvoze sve veće količine ruske nafte i derivata. Na ovaj način Saudijska Arabija je namagarčila Zapad i razgolila globalni cirkus oko naftnog embarga Rusiji,” pišu regionalni mediji.

Saudijska Arabija, koja je treći proizvođač nafte u svijetu, sasvim sigurno ima dovoljne količine nafte i za svoje potrebe i za izvoz. Očigledno je da su Arapi vidjeli šansu da dodatno zarade, kupuju jeftinu rusku naftu za domaće potrebe a svoju prodaju Evropljanima po višim cijenama.

U narodu postoji jedan izraz koji opisuje ovakvu situaciju, a to je kada neko nekoga jednostavno - namagarči.

„Trenutno najveći globalni magarci ispadaju evropski potrošači koji puštaju birokratama iz Brisela da predlažu politike koje će ih osiromašiti, ali i američki političari koji se zbog nafte pokušavaju dodvoriti autokratima u Saudijskoj Arabiji.”, ocenjuje „Jutarnji list”.

Rojters navodi da je Saudijska Arabija udvostručila uvoz nafte iz Rusije a značajan dio te količine je iskoristila za hlađenje prostora, a domaću naftu preusmjerila za skuplji izvoz.

Tako je superbogata Saudijska Arabija pronašla način da pretače rusku naftu, a sve u cilju sticanja ekstraprofita.

Saudijska Arabija nije jedina koja kupuje sve veće količine ruske nafte.

Blumberg je objavio da ovu „pretočenu” naftu  kupuju razne zemlje od Egipta do Estonije.

Predsjednik Sjedinjenih Američki Država Džo Bajden je prilikom prošlonedeljne posjete Saudijskoj Arabiji tražio da poveća isporuku nafte Zapadu.

Saudijci nisu pristali na to, poručivši da će to zavisiti od kretanja na tržištu i tražnje. Razlog za to jeste što ne žele da izazovu pad cijene nafte koja im je glavni izvor prihoda.

Blumberg je krajem aprila pisao o Kataru kao državi koja je takođe imala mnogo koristi od sankcija Rusiji.

Procjena je da bi isporuka gasa iz Katara ove godine trebalo da iznosi više od 100 milijardi dolara, što je prvi put od 2014. godine. Ova prognoza je napravljena na osnovu trendova iz prvog kvartala ove godine. To će ovoj zemlji omogućiti još višu potrošnju te učiniti da njen državni fond iznosi 450 milijardi dolara.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 18:49