Prema zvaničniku koji je upoznat sa planom, Bajdenova administracija planira da obezbijedi razne protivtenkovske sisteme iz američkih zaliha kako bi zaustavila napredovanje ruskih trupa, uključujući mine, dronove, rakete Stinger i municiju za raketni sistem HIMARS, prenio je Rojters.
Očekuje se da će paket takođe uključiti kasetnu municiju koja se obično nalazi u raketama vođenih višestrukih lansiranja (GMLRS) koje ispaljuju HIMARS lanseri, navodi se u obavještenju koje je Rojters vidio.
Zvanično obavještenje o paketu oružja Kongresu moglo bi da stigne već u ponedjeljak, rekao je jedan zvaničnik. Sadržaj i veličina paketa bi mogli da se promijene u narednim danima prije Bajdenovog očekivanog potpisa.
Ovo predstavlja značajno povećanje u odnosu na nedavnu upotrebu tzv Predsjednička uprava za povlačenje (PDA), koja omogućava SAD da koriste trenutne zalihe oružja za pomoć saveznicima u vanrednim situacijama.
Nedavne PDA najave su se kretale od 125 miliona do 250 miliona dolara. Procjenjuje se da Bajden ima 4 do 5 milijardi dolara u PDA koji je već odobrio Kongres, a očekuje se da će biti iskorišćeno prije nego što novoizabrani republikanski predsjednik Donald Tramp preuzme dužnost 20. januara.
SAD decenijama nisu izvozile nagazne mine, a njihova upotreba je kontroverzna zbog potencijalne štete za civile. Iako je više od 160 zemalja potpisalo sporazum o zabrani njihove upotrebe, Kijev ih traži otkako je Rusija započela svoju invaziju početkom 2022. godine, s obzirom da ih ruske snage koriste na linijama fronta.
Mine koje bi se slale u Ukrajinu su „nestalne” mine, sa sistemom napajanja koji traje samo kratko. To znači da, za razliku od starijih mina, oni ne bi ostali u zemlji i dugoročno ugrožavali civile.
Prema analitičarima i ratnim blogerima, ruske snage u Ukrajini trenutno napreduju najbržim tempom od početka invazije 2022. godine i zauzele su oblast upola manju od Londona tokom prošlog mjeseca.
SAD očekuju da Ukrajina koristi mine na svojoj teritoriji, iako su se obavezale da ih neće koristiti u oblastima naseljenim sopstvenim civilima.
Tramp je u srijedu imenovao Kita Keloga, penzionisanog general-potpukovnika koji mu je predstavio plan za okončanje rata u Ukrajini, za svog specijalnog izaslanika za sukob. Brz završetak rata u Ukrajini bilo je jedno od Trampovih glavnih predizbornih obećanja, iako je izbjegavao da razgovara o tome kako će to uraditi.