Иако руска инвазија на Украјину, о којој се већ неко вријеме нагађа, није почела, њемачки лист Bild објавио је, како је то сам назвао, 'експлозивне детаље' наводних планова Москве за саму могућу интервенцију, али и за 'дан после', односно за вријеме након што би евентуално постигли војне циљеве на украјинској територији, преноси Nova S.
Позивајући се на податке које су прикупиле ‘иностране обавјештајне службе’, Билд наводи да се о плановима интензивно расправља у руским војним круговима те да главни сценарио садржи три фазе.
Прва фаза била би предаја украјинских градова који би се, након што би руске снаге поразиле своје украјинске противнике изван урбаних подручја, нашли под опсадом. У том би се тренутку активирали ‘спавачи’ у самим градовима, односно оперативци и политичари одани Путину који би имали задатак успоставити нова локалну управу која би затим договорила предају руском окупатору.
У следећем кораку руски оперативци би "преузели контролу над стратешки важним објектима, елиминисали све пријетње и ангажовали све који су спремни да сарађују како би учествовали у организацији нове управе у освојеним градовима". Ова би се тактика покушала примјенити у свим већим украјинским градовима, а како пише Билд, циљ јој је "мирно" преузимање кључних урбаних средишта.
Услиједила би друга фаза, која би понајприје подразумијевала сазивање 'Народне Раде', односно нове скупштине одане Москви која би замијенила 'Врховну Раду', тренутни парламент чији би актуални савез био опозван. Како пише Билд, план је да у марионетску 'Народну Раду' уђу посланици који су претходно прошли 'провјеру' код руских обавјештајаца.
Иста та 'Народна Рада' изабрала би и нову владу, која би такођер била под контролом Москве, али би сама чињеница да су успостављени и парламент и извршна власт требали послужити као привид какве-такве демократије и правне државе, наводи њемачки медиј, а преноси Јutarnji list.
Све би, наводи се даље, било попраћено снажном медијском пропагандом на низу проруских канала, што у Украјини, што на Западу чије би програме требали пунити 'проруски експерти' и политичари који би настојали оправдати руску инвазију и преузимање контроле над Украјином и њену 'русификацију'.
Трећа би фаза подразумевала увођење ванредног стања и успоставу логора будући да би једини суштински задатак новоуспостављене марионетске власти био сузбијање отпора милиона Украјинаца, наводи се у извјештају Билда о наводним руским плановима.
-Задатак ових тијела био би увођење ванредног стања и, оно што је посебно опасно, спровођење руског плана успостављања логора у које би слали оне Украјинце који би се показали некооперативнима- стоји у извјештају који цитира Билд. Додаје се да се већ израђују спискови проукрајинских активиста који би могли бити одведени у такве логоре.
Они који не би завршили у логорима били би суочени с терором који би проводили оперативци ФСБ-а као и припадници новоуспостављене проруске службе све док отпор не би био угушен. Модел према којем би се то наводно оркестрирало је удар на демонстранте против изборне крађе какав је провео режим Александра Лукашенка у Белорусији 2020. године.
-За Русију успјех операције зависи од степена контроле над освојеним територијима, као и о предаји украјинског народа која би подразумијевала и признавање легитимитета новоуспостављене власти- закључује се у извјештају који је објавио Билд. Циљ је, како се наводи, нова 'унија држава'.
-Руска савезна обавјештајна служба ФСБ разрађује план инвазије са руском владом и тренутно спроводи обуку проруских група ради њиховог ангажмана у Украјини- такође стоји у извјештају који цитира Билд, а додаје се и да је Путин дао наредбу да се пронађу украјински политичаре спремни на сарадњу са Москвом као и да се елиминишу опоненти Кремља.
-Новоуспостављена 'полицијска држава' у Украјини била би задужена за стварање услова за навионални референдум о придруживању Русији, стоји у извјештају из којег произлази да је Путинов циљ формирање 'уније држава' која би била састављена од Русије, Бјелорусије и Украјине, с тиме да би у Минску и Кијеву били постављени марионетски режими по узору на некадашњи Совјетски Савез.
Билд упозорава да све ово треба посматрати као хипотетски сценарио који би се спроводио у случају да Кремљ заиста одлучи да нападне Украјину. Истовремено, обавјештајни извор који је њемачком листу доставио наводне руске планове тврди да је инвазија на Украјину тренутно највероватнији сценарио те да би до напада могло доћи током фебруара, а најкасније у марту, 'осим ако се Путин не предомисли'.
Војни аналитичар Роберт Ли са лондонког Краљевског колеџа за Билд тврди да му се то чини реалистичним.
-Руси би за неких недељу дана могли имати спремну већину снага, након чега би у врло кратком периоду могли, ако тако одлуче, довести до ескалације ситуације- сматра Ли.
Истовремено, руска амбасада у Берлину за Билд је читаву тезу о инвазији и пучу, описану у обавјештајном извјештају, назвало 'чудном мјешавином шпекулација и гласина' које они 'обично не коментаришу".