Lideri pet centralnoazijskih zemalja doputovalo je u kineski istorijski grad Sian na sastanke sa predsjednikom Si Đinpingom da potvrde dogovore o "trajnom" prijateljstvu, otvarajući put za samit za koji se očekuje da će rezultirati regionalnim paktom sa Pekingom, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Si i njegova supruga Peng Lijuan dočekali su u četvrtak, 18. maja, goste u kompleksu Tang, izgrađenom na osnovu originalne relikvije carske bašte koja datira iz vremena dinastije Tang, uoči samita za koji je Peking rekao da ima značaj "prekretnice".
Pozdravljajući lidere Centralne Azije na ceremoniji, Si je naglasio da je jačanje veza između Kine i pet bivših sovjetskih republika koje su tradicionalno bile u sferi uticaja Rusije "strateški izbor", dodajući da će samit biti "pun uspjeh i da će najavljuju novu eru odnosa Kine i Centralne Azije".
Prema kineskim zvaničnicima, trgovina Pekinga sa Kazahstanom, Kirgistanom, Tadžikistanom, Turkmenistanom i Uzbekistanom dostigla je 70 milijardi dolara u 2022. i povećala se za 22 odsto na godišnjem nivou u prvom kvartalu 2023. godine.
Kina, druga po veličini svjetska ekonomija, uložila je milijarde dolara u energetske rezerve Centralne Azije i smatra region važnim dijelom ambiciozne inicijative Peking Pojas i put koja povezuje Kinu sa Evropom.
Kazahstanski predsjednik Kasim Žomart Tokajev bio je prvi lider centralne Azije koji je razgovarao sa Sijem odmah nakon što je stigao u Sian 17. maja, na Tokajev 70. rođendan. Tokom razgovora, Si je nazvao veze između Kine i Kazahstana "neraskidivim".
Si je 18. maja u odvojenim razgovorima razgovarao sa predsjednikom Kirgizije Sadirom Džaparovom, predsjednikom Tadžikistana Emomalijem Rahmonom, predsjednikom Turkmenistana Serdarom Berdimuhamedovim i predsjednikom Uzbekistana Šavkatom Mirzijojevim.
Samit kojim se obilježava 31. godišnjica diplomatskih odnosa između Kine i pet nacija održava se usred očiglednih napora Pekinga da ojača svoju poziciju u Centralnoj Aziji, dok je Rusija zauzeta invazijom na Ukrajinu.