Platforme nafte / - SHUTTERSTOCK
23/01/2023 u 07:50 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Cijene nafte porasle drugu nedjelju zaredom

Barel je na londonskom tržištu prošle nedjelje poskupio 2,8 odsto, na 87,63 dolara, dok je na američkom barel poskupio 1,8 odsto, na 81,30 dolara

Na globalnim tržištima cijene nafte su porasle drugu nedjelju zaredom jer trgovci očekuju porast kineske tražnje, dok je zabrinutost zbog recesije u zapadnim ekonomijama ostala u pozadini.

Barel je na londonskom tržištu prošle nedjelje poskupio 2,8 odsto, na 87,63 dolara, dok je na američkom barel poskupio 1,8 odsto, na 81,30 dolara.

Rast cijena drugu nedjelju zaredom uglavnom je posljedica očekivanja da će se, poslije ukidanja strogih kovid-mjera, ubrzati rast kineske privrede. A to će takođe stimulisati tražnju za naftom, s obzirom na to da je Kina najveći svjetski uvoznik "crnog zlata".

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) prognozira da će zahvaljujući Kini globalna potražnja za naftom ove godine dostići rekordnih 101,7 miliona barela dnevno, a kineski oporavak očekuje i Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK).

„Mnogi trgovci vjeruju da ćemo biti svjedoci sve veće potražnje iz Kine jer ona iz dana u dan ukida mjere protiv pandemije“, rekao je Naim Aslam iz Avatrejda.

Cijene nafte su podržane nadom da američka centralna banka neće podići kamatne stope na tako visoke nivoe kako očekuju čelnici Feda.

Naime, većina čelnika Feda ovih dana poručuje da će morati da povećaju ključne kamatne stope iznad nivoa od pet odsto kako bi suzbili inflaciju.

Ali trgovci na tržištu novca procjenjuju da bi konačna kamatna stopa, pri kojoj bi Fed zaustavio ciklus povećanja, mogla da bude 4,89 odsto.

Osim toga, trgovci se nadaju da će američka ekonomija izbjeći recesiju.

„Povećavaju se šanse da će američka ekonomija samo malo usporiti“, rekao je potpredsjednik Feda Lael Brejnard prošle nedjelje.

Podršku cijeni pruža i pad vrijednosti dolara u odnosu na korpu valuta. Indeks dolara, koji pokazuje kretanje vrijednosti SAD u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je od početka godine za 1,4 odsto, na najniži nivo od juna prošle godine.

I to podržava tražnju jer slabljenje dolara jača kupovnu moć onih koji naftu kupuju u drugim valutama.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

31. mart 2025 01:11