Број зараза коронавирусом не даје повода за забринутост, изјавио је британски премијер Борис Џонсон додавши да нема разлога за покретање "плана Б", који наводно већ мјесецима стоји у ладици, али који би ондје требао и остати, пише Deutsche Welle.
А инциденција је у Британији око 400 новоинфицираних на 100.000 становника у посљедњих седам дана, дакле виша него у Нјемачкој, гдје звоне на узбуну готово јаче него икада, пише Дојче Веле.
Мјере као у Нјемачкој незамисливе
-То је мало збуњујуће-каже здравствени стручњак Азим Маџид с Империал Колеџа из Лондона у разговору за њемачку новинску агенцију дпа.
Чињеница је, наиме, да ситуација на британском острву није пуно боља него на континенту.
-Од јула нисмо имали никада мање од око 30.000 нових инфекција на дан"-каже Маџид. Тек недавно су Велику Британију по броју нових инфекција претекле неке земље с још већим бројем нових зараза. У посљедње вријеме је обично било 40.000 до 50.000 нових зараза дневно.
Мјере предвиђене планом Б, о којему Борис Џонсон не жели ни размишљати, нису драстичне као у неким другим земљама. План предвиђа препоруке да се ради од куће, да се носе маске у неким просторима и да се мора имати потврда о вакцинацији или негативан тест за велике догађаје. У Енглеској не могу ни замислити мјере које су у њемачкој по себи разумљиве, као што су правила 3Г, 2Г или 2Г плус. (3Г значи приступ само онима који су пребољели ковид, који су вакцинисани или имају свјеж негативан тест; 2Г значи само пребољели и вакцинисани; а 2Г плус значи обвезу теста и за вакцинисане и оне који су пребољели ковид).
Већ прије више мјесеци је било јаког отпора увођењу таквих мјера. И прије увођења су такве потврде означене као дискриминирајуће. Шкотска и Велс, који самостално одлучују о мјерама против коронавируса, увели су потврду о вакцинацији.
Имунитет крда?
Што се тиче постотка вакцинисаних, у Великој Британији је стање слично као и у Њемачкој. Готово 69 посто становништва је већ примило и другу дозу цјепива, а примање треће дозе иде споро. А њена дјелотворност се већ показује код поређења стања у старосним групама. Док је стопа позитивних међу старијима, који су већ примили трећу дозу, прилично ниска, стопа позитивних међу школском дјецом је највећа.
-План Б је већ одавно требао бити уведен-каже Маџид. Али британска влада се одлучила не дјеловати превентивно, него најраније онда кад је заправо већ прекасно, каже он. Срећом, број људи који завршавају у болницама, захваљујући вакцини није драматичан као прошле зиме.
Њемачки имунолог Кристиан Дростен је недавно изразио могућност да се стање у Великој Британији током зиме побољша јер је велик постотак оних који су пребољели цовид. Британски стручњак Маџид може то очекивање разумјети, али је опрезнији: "То се може лако опет отети контроли."