Споразум о клими у Гласгову је "споразум који мијења игру" који звучи као "смртно звоно за енергију из угља - каже Борис Џонсон, преноси "BBC".
Иако су се земље сложиле само да "поступно престану користити" угаљ, а не да га "укину", премијер Велике Британије је рекао да је ово фантастично достигнуће, преноси Аваз.
Измјена формулације направљена је након касне интервенције Кине и Индије. Али то је и даље први пут да се у таквом климатском споразуму спомињу планови за смањење угља.
Договор је постигнут након што је двонедјељни самит COP26 у Гласгову продужен у суботу. Критичари кажу да споразум не иде довољно далеко и да неће испунити кључни циљ самита да се глобално загријавање ограничи на 1,5C до краја вијека. Научници кажу да би то ограничило најгоре утицаје климатских промјена.
Током конференције за новинаре Џонсон је рекао:
- Можемо лобирати, можемо наговарати, можемо охрабрити, али не можемо присилити суверене нације да раде оно што не желе. Уз све наше несугласице, свијет неспорно иде у правом смјеру. Преломна тачка је достигнута због ставова људи, са лидерима потакнутим својим бирачким тијелом. Али "фатална грешка сада би била да помислимо да смо на било који начин завршили ову ствар - рекао је Џонсон, који је упркос постигнућима самита, разочаран, рекавши да је постојао висок ниво амбиција, посебно из земаља у којима су климатске промјене већ "питање живота и смрти".