U rezoluciji se navodi Ukrajina mora da bude u potpunosti u stanju da se brani, a da bez ukidanja sadašnjih restrikcija ona nema mogućnost da ostvari pravo na samoodbranu i ostaje izložena napadima na stanovništvo i infrastrukturu.
Za rezoluciju je u u novom sazivu Evropskog parlamenta glasalo 425 poslanika, 131 je bio protiv, a 63 su bila uzdržana, saopštio je Evropski parlament.
Poslanici su ponovili i stav da sve članice EU i saveznici iz NATO treba da se obavežu da će godišnje za vojnu pomoć Ukrajini izdvajati ne manje od 0,25 odsto BDP, prenosi N1.rs.
U dokumentu se izražava i žaljenje zbog sve manjih bilateralnih isporuka oružja Ukrajini iz zemalja EU, i pozivaju se članice Unije da ispune obećanje iz marta 2023. da će Ukrajini poslati milion komada artiljerijske municije.
Ocjenjuje se i da treba ubrzati isporuku municije, oružja i protivvazdušnih sistema, uključujući i krstareće rakete Taurus.
Članice EU se u rezoluciji pozivaju da očuvaju i prošire politiku sakcija protiv Rusije, Bjelorusije i zemalja koje, uprkos zabrani, snabdijevaju Rusiju tehnologijama koje mogu biti korišćene u vojne svrhe.
U tu svrhu se u dokumentu zahtijevaju i oštrije mjere protiv zaobilaženja sankcija, bilo da im je sjedište u EU, ili u trećim zemljama.
Zatražili su i oštrije sankcije protiv Irana i Sjeverne Koreje zbog nedavnog izvoza balističkih projektila u Rusiju, kao i da se na spisku sankcionisanih nađe veći broj fizičkih lica iz Kine.
Uz ocjenu da je odgovornost Rusije za ratne zločine i razaranje od ključnog značaja i da Moskva mora da plati odštetu, poslanici su u rezoluciji pozvali EU da u okviru takve kompenzacije Ukrajine uspostavi pravno neoboriv režim konfiskacije ruske državne imovine, koja je u ovom trenutku zamrznuta u Evropskoj uniji.