Firme koje prekrše sankcije Europske unije protiv Rusije suočavaju se s kaznama u iznosu od najmanje pet odsto svog prometa, predlaže Europska komisija, prenosi Index.hr.
Plan, koji treba odobrenje Europskog parlamenta i 27 država članica Unije prije nego što stupi na snagu, takođe navodi da će se pojedinci koji krše sankcije EU suočiti s mogućim zatvorskim kaznama od najmanje pet godina, izvještava Reuters. Kršenje sankcija Rusiji već je krivično djelo u nekim zemljama EU, ali u drugima se tretira kao administrativni prekršaj.
-To znači će zaobilaženje ili pokušaj zaobilaženja restriktivnih mjera prikrivanjem sredstava ili prikrivanjem činjenice da je osoba krajnji vlasnik sredstava postati krivično djelo. Zavisno o krivičnom djelu, osoba bi mogla biti kažnjena maksimalnom kaznom zatvora dužom od pet godina, a poduzeća bi mogla biti pod sankcijama u iznosu od najmanje pet posto ukupnog prometa na svjetskoj razini”, navodi Komisija.
Zamrzavanje sredstava
U Komisiji ističu da je, dok traje ruska agresija na Ukrajinu, od ključne je važnosti da se restriktivne mjere EU-a u potpunosti provode te da se kršenje tih mjera kažnjava. Sprovođenje restriktivnih mjera predstavlja izazov jer nije lako utvrditi imovinu ruskih oligarha koja je skrivena u različitim jurisdikcijama zahvaljujući kompleksnim pravnim i financijskim strukturama.
Predloženom direktivom zatvorile bi se postojeće pravne praznine i povećao učinak odvraćanja od kršenja sankcija EU-a.
Mogućim kaznenim djelima za kršenje sankcija EU-a smatralo bi se primjerice, stavljanje sredstava ili ekonomskih resursa na raspolaganje ili u korist određene osobe, subjekta ili tijela, koji su pod sankcijama, zatim ako netko propusti zamrznuti sredstva sankcioniranih osoba ili pravnih subjekata, omogućavanje ulaska sankcioniranih osoba na državno područje države članice ili njihov tranzit preko državnog područja države članice, ulazak u transakcije i trgovina s trećima zemljama koje su zabranjene restriktivnim mjerama.