.Француска је казнила компанију Гоогле са скоро 600 милиона долара те јој је дала два мјесеца да издавачима плати њихов садржај. У супротном, амерички технолошки див ће поново бити кажњен.
Антитруст институција је данас саопштила да је Гоогле занемарио неколико забрана које се односе на преговоре технолошких компанија с француским медијским фирмама. Жалба компаније није прихваћена и након тога је кажњена са 592 милиона долара.
Ако у сљедећа два мјесеца издавачима не плати за објављивање њиховог садржаја, пријети јој додатна казна од 1,1 милион долара по дану.
-Када регулатор наметне обавезе за једну компанију, мора их се пажљиво придржавати, и у духу и у слову. У овом случају, нажалост, то није био случај- изјавила је челница француске антитруст агенције Исабелле де Силва.
Гоогле се терети да се није “понашао у доброј вјери” те да је у преговорима с медијским компанијама издавачима одбио водити конкретну расправу о плаћању за објављивање вијести на интернету, образложила је де Силва. Из корпорације су поручили да су “веома разочарани” због одлуке.
-Дјеловали смо у доброј вјери кроз цијели овај процес. Санкцијом се игнорише наш напор да постигнемо договор и стварност како медији функционишу на нашој платформи- изјавио је портпарол Гооглеа.
Тврде да имају споразум с Аллианце де ла Пресе д’Информатион Генерале (АПИГ), а који представља француске медијске компаније. Увјеравају и да имају споразум с неким од водећих медија као што су листови Ле Монде и Ле Фигаро.
Европска унија је 2019. ревидирала законе у ауторским правима, а тиме је компаније попут Гооглеа и YоуТубе-а учинила одговорним за кршење људских права, а које су починили њихови корисници. Новим правилима се тражи да интернетски претраживачи и друштвене мреже приходе дијеле с издавачима, ако приказују њихов садржај.
Из Гооглеа су прошле године саопштили да ће у наредне три године издавачима платити више од милијарду долара, и то кроз нови програм за лиценцирање вијести како би се помогло редакцијама које губе новац плаћајући за рекламирање на друштвеним мрежама, пише ЦНН.