- Ova politika, sprovedena u sklopu masovnog ubijanja palestinskih civila u Gazi, znači da su izraelske vlasti počinile zločin protiv čovječnosti istrebljenja koji je u toku. Ova politika takođe predstavlja "čin genocida" prema Konvenciji o genocidu iz 1948. godine - naveo je Hjuman u svom izvještaju, prenio je Rojters.
Izrael je više puta odbacio svaku optužbu za genocid, rekavši da poštuje međunarodno pravo i da ima pravo da se brani nakon prekograničnog napada Hamasa iz Gaze 7. oktobra 2023, koji je ubrzao rat.
Iako je u izvještaju uskraćivanje vode opisano kao čin genocida, u njemu se navodi da bi dokazivanje zločina genocida nad izraelskim zvaničnicima takođe zahtijevalo utvrđivanje njihove namjere. Izjave nekih visokih izraelskih zvaničnika citiraju se kao sugerišući da oni "žele da unište Palestince", što znači da bi uskraćivanje vode "moglo predstavljati zločin genocida".
- Utvrdili smo da izraelska vlada namjerno ubija Palestince u Gazi uskraćujući im vodu koja im je potrebna da prežive - rekao je Lama Fakih, direktor za Bliski istok u Hjuman rajts voču, na konferenciji za novinare.
Izrael odbacuje optužbe
HRV je druga velika organizacija za ljudska prava u mjesec dana koja koristi riječ genocid da opiše akcije Izraela u Gazi, nakon što je Amnesti internešenel objavio izvještaj u kojem se zaključuje da je Izrael počinio genocid.
Oba izveštaja stigla su samo nekoliko nedjelja nakon što je Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanijahua i njegovog bivšeg šefa odbrane zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. Oni negiraju optužbe.
Konvencija o genocidu iz 1948. godine, usvojena nakon masovnog ubistva Jevreja u nacističkom holokaustu, definiše zločin genocida kao „djela počinjena sa namjerom da se uništi, u cjelini ili djelimično, nacionalna, etnička, rasna ili vjerska grupa”.
U izvještaju Hjuman rajts voča na 184 stranice navodi se da je izraelska vlada prekinula snabdijevanje vodom Gaze, prekinula struju i ograničila gorivo, što znači da se ne mogu koristiti sopstveni vodovodni i sanitarni objekti u Gazi.
Kao rezultat toga, Palestinci u Gazi su imali pristup samo nekoliko litara vode dnevno u mnogim oblastima, daleko ispod praga od 15 litara za preživljavanje, ističe HRV.
Izrael je pokrenuo vazdušni i kopneni rat u Gazi nakon što su borci predvođeni Hamasom napali izraelske zajednice preko granice prije 14 mjeseci, ubivši 1.200 ljudi i vrativši 250 talaca nazad u Gazu, prema izraelskim podacima.
Izraelski rat je ubio više od 45.000 Palestinaca, raselio većinu od 2,3 miliona stanovnika Gaze i pretvorio veći dio obalne enklave u ruševine.