Takva promjena na lokaciji Fordo imaće efekat "značajnog povećanja stope proizvodnje obogaćenog uranijuma do 60 odsto", navodi se u izvještaju IAEA.
Ta agencija UN je pozvala Iran da "hitno pruži tehnički vjerodostojna“ uvjeravanja da se postrojenje ne koristi za "proizvodnju uranijuma na višem nivou obogaćivanja od prijavljenog".
Iran je u novembru najavio puštanje u rad "novih naprednih centrifuga" kao reakciju na usvajanje kritične rezolucije u sjedištu IAEA u Beču u kojoj se osuđuje nedostatak saradnje u vezi sa nuklearnim aktivnostima.
Teheran brani pravo na nuklearnu energiju u civilne svrhe, posebno u energetske svrhe, ali negira da želi da proizvede bombu.
Iran je 2015. godine u Beču zaključio sporazum sa Francuskom, Njemačkom, Velikom Britanijom, Kinom, Rusijom i SAD o regulisanju svog nuklearnog programa.
Zauzvrat, tekst je predviđao smanjenje međunarodnih sankcija Teheranu.
Međutim, 2018. godine, Donald Tramp, tada predsjednik SAD jednostrano je povukao svoju zemlju iz sporazuma i ponovo uveo teške sankcije Iranu.
Teheran je kao odgovor povećao rezerve obogaćenog uranijuma do 60 odsto, dok je 90 odsto potrebno za izradu atomskog oružja.