Берзански индекси на Wall Streetu у уторак су пали с рекордних нивоа, јер су се улагачи, забринути због јачања инфлаторних притисака, одлучили на добитоносну продају након вишедневног раста цијена дионица. Dow Јones је ослабио 0,31 одсто на 36.319 бодова, док је S&P 500 склизнуо 0,35 одсто на 4.685 бодова, а Nasdaq индекс 0,6 одсто на 15.886 бодова, преноси Hrportfolio.
Након што су осам дана заредом достизали највише нивое, у уторак су S&P 500 и Nadaq индекс склизнули. То је посљедица одлуке улагача да повуку дио зараде с тржишта, с обзиром на вишедневни раст цијена дионица и недостатак нових покретача. Улагачи су опрезни и јер ће данас бити објављен извјештај о инфлацији у Сједињеним Америчким Државама (САД).
Већ су објављени подаци о знатном расту произвођачких цијена у октобру због раста цијена сировина и поремећаја у набавним ланцима. Данас ће се видјети колико је раст произвођачких цијена пребачен на леђа потрошача. Аналитичари процјењују да су у октобру потрошачке цијене порасле 5,9 одсто на годишњем нивоу, највише од 1990. године.
Иако америчка централна банка тврди да је раст инфлације привремен и да ће бити стрпљива по питању повећања камата, нови подаци о инфлацији могли би утицати на очекивања у вези повећања каматних стопа Feda.
Подршку тржишту пружају бољи него што се очекивало квартални пословни резултати компанија. Од 445 компанија из састава S&P 500 индекса, које су досад објавиле извјештаје, око 81 одсто остварило је веће зараде него што се процјењивало.
Стога сада аналитичари процјењују да су зараде компанија и банака из састава S&P 500 индекса у трећем кварталу порасле око 41,5 одсто у односу на исти прошлогодишњи период, док су почетком октобра очекивали раст од 29,4 одсто. И на европским берзама су цијене дионица пале. Лондонски FTSE индекс ослабио је 0,36 одсто на 7.274 бода, док је франкфуртски DAX склизнуо 0,04 одсто на 16.040 бодова, а париски CAC 0,06 одсто на 7.043 бода.