FOTO: Skrinšot - Tviter - خبرگزاری ایرنا @IRNA_1313 / - FOTO: SKRINšOT - TVITER - خبرگزاری ایرنا @IRNA_1313
05/10/2023 u 10:14 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Iran: Policija optužena da je brutalno pretukla djevojku jer nije pokrila glavu maramom

Vlasti su u ponedeljak nakratko pritvorile novinarku lista Šark koja je otišla u bolnicu da izvještava o slučaju.

Aktivisti za ljudska prava tvrde da je 16-godišnjakinja pretučena u metrou u Teheranu jer nije nosila hidžab, prenosi B92.

Aktivisti su optužili iransku policiju za moral da je pretukla djevojku jer nije nosila hidžab i objavili fotografiju na kojoj je navodno u komi.

Armita Geravand, 16, kolabirala je nakon što je u nedelju ušla u metro voz u Teheranu.

Zvaničnici su to negirali i tvrde da se onesvijestila.

 

Objavili su i snimak sa nadzornih kamera na kojem se vidi kako je izvlače bez svijesti iz voza.

Grupa za ljudska prava Hengav tvrdi da u djevojku pretukli policajci za moral, čiji je glavni zadatak da kontrolišu žene da li maramama prekrivaju glave što je u Iranu obavezno.

Rečeno je da se Armita liječi u teheranskoj bolnici Fadžr pod strogim obezbjeđenjem i da su telefoni svih članova njene porodice oduzeti.

Vlasti su u ponedeljak nakratko pritvorile novinarku lista Šark koja je otišla u bolnicu da izvještava o slučaju.

Hengav, koji se posebno bavi zaštitom prava kurdske etničke manjine, saopštila je u utorak popodne da Armita živi u Teheranu, ali da je poreklom iz zapadne provincije Kermanšah u kojoj pretežno žive Kurdi.

- Fizički su je napali pripadnici policije u metrou stanici, smatrajući da je prekršila pravila o obaveznom nošenju hidžaba. "Zadobila je teške povrede i prevezena je u bolnicu" -naveli su.

Dvojica istaknutih aktivista za prava su agenciji Rojters rekli da je došlo do sukoba sa agentima koji sprovode strogi kodeks oblačenja.

Radio Zamaneh, sa sjedištem u Amsterdamu, citirao je neimenovani izvor koji tvrdi da su tinejdžerku "gurnuli" policajci nakon što je ušla u voz bez marame i da je "udarila glavom o gvozdeni stub".

U utorak uveče, Hengav je na društvenoj meri Iks objavio fotografiju Armite bez svijesti u bolnici.

Na fotografiji, čiju autentičnost BBC ne može još da potvrdi, vidi se djevojka kratke kose koja leži na leđima u krevetu sa zavijenom glavom, a u ustima joj je nešto izgleda kao tuba za disanje.

Grupa za ljudska prava je saopštila da je dobila informacije koje ukazuju da je državna novinska agencija Irna intervjuisala Armitine roditelje "u prisustvu visokorangiranih bezbjednosnih službenika u bolnici Fadžr".

Irna je navela da je Armitina majka rekla da su vidjeli snimak bezbjednosnih i da su prihvatili zvanično objašnjenje da je ono što se dogodilo u nedelju bio "nesrećan slučaj".

- Mislim da je mojoj ćerki opao krvni pritisak, nisam baš sigurna, mislim da su rekli da joj je pao pritisak - navodi njena majka u montiranom snimku koji je objavila Irna.

Generalni direktor metroa u Teheranu Masud Dorosti negirao je "bilo kakav verbalni ili fizički sukob" Armite i "putnika ili službenika metroa".

- Glasine o sukobu sa službenicima metroa nisu tačne i snimci bezbjednosnih kamera pobijaju te tvrdnje - rekao je Irni.

U prilogu agencije Irna, kaže se daa se vidi Armita, nepokrivene glave, kako sa još dvije djevojke hoda peronom i ide ka vozu.

Nekoliko trenutaka kasnije, jedna od djevojaka izlazi iz voza i saginje se.

Potom se vide nekoliko drugih putnika kako nose  Armitu i polažu je na platformu stanice.

Pojedini korisnici iranskih društvenih mreža primjetili su da se na snimku koje su objavile vlasti vidi samo perona metro stanice, a ne i šta se dešava u vagonu voza.

Nisu objavljeni ni snimci ulaza u stanicu, gdje se provera da li žene nose hidžabe.

Mnogi su podsjetili na slučaj Mahse Amini, 22-godišnje Kurdkinje koja je umrla u pritvoru u septembru 2022. nakon što ju je pritvorila policija za moral u Teheranu jer je navodno nepropisno nosila hidžab.

Svjedoci su rekli da su je policajci pretukli, ali vlasti su to porekle i tvrdile da je umrla zbog ranijih zdravstvenih problema.

Snimak sa nadzornih kamera na kojem se vidi kako se Amini srušila u pritvoru i njena fotografija u bolnici razbjesneli su mnoge Irance, a širom zemlje izbili su antivladini protesti nakon što je umrla posle tri dana u komi.

Stotine ljudi je ubijeno, a hiljade privedeno u krvavom gušenju protesta.

Godinu dana posle smrti Mahse Aminija, protesti su uglavnom utihnuli.

Ali sporadične demonstracije se i dalje održavaju i mnoge djevojke i žene su prestale da pokrivaju kosu u javnosti otvoreno prkoseći strogim pravilima.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. decembar 2024 12:28