Ajonir se nada da će iskopavanja u okrugu Esmeralda početi do 2026. godine, i procjenjuje da će količine litijuma sa ove lokacije biti dovoljne za višedecenijsku proizvodnju 400.000 električnih vozila godišnje, dok američka vlada u današnjem saopštenju daje nešto nižu procjenu - 370.000.
Zajam demonstrira namjeru administracije američkog predsjednika Džozefa Bajdena da ojača domaći lanac snabdijevanja litijumskim baterijama, ubrza elektrifikaciju saobraćajnog sektora u SAD, kao i da smanji zavisnost od fosilnih goriva i stranih snabdjevača sirovinama, navodi se u saopštenju.
Predloženom Ajonirovom projektu suprotstavljaju se ekološki aktivisti jer se njime, smatraju oni, ugrožava jedna biljna vrsta, Tijemova heljda (Eriogonum tiehmii), koja uspjeva samo u Nevadi, a već je na ivici iščeznuća. Radi njenog opstanka, ekolozi su u prošlosti podizali i tužbe.
U saopštenju Ministarstva energetike navodi se da Ajonirov projekat teži minimizovanju štetnih uticaja na Tijemovu heljdu, i da je dobijanje zajma uslovljeno prethodnom izradom studije o procjeni uticaja na životnu sredinu.
Litijum je ključni sastojak baterija koje se najčešće koriste za pogon električnih vozila, ali mnogi inženjeri tragaju za alternativnim sastojcima kako bi se izbjeglo rudarenje koje sa sobom vuče krupne posljedice po životnu okolnu.