Kim Jong-un s kćerkom Ju Ae prisustvuje lansiranju rakete / - EPA
22/11/2022 u 03:03 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Kim Jong-un poveo kćerku na lansiranje projektila

Sjeverna Koreja je objavila da je raketa lansirana u petak s međunarodnog aerodroma u Pjongjangu bila Hwasong-17, ogromni projektil koji bi teoretski mogao ponijeti nuklearnu bojevu glavu do američkog kopna

Otac i kći hodaju ruku pod ruku pored oružja za masovno uništenje. Ovo je Sjeverna Koreja pokazala svijetu u subotu kada su državni mediji objavili prve fotografije Kim Jong-una s djetetom za koje se vjeruje da je njegova kći Ju Ae kako pregledavaju interkontinentalni balistički projektil, piše CNN.

Sjeverna Koreja je objavila da je raketa lansirana u petak s međunarodnog aerodroma u Pjongjangu bila Hwasong-17, ogromni projektil koji bi teoretski mogao ponijeti nuklearnu bojevu glavu do američkog kopna.

Međutim, čak i nakon što je Kim upozorio da su njegove nuklearne snage spremne uključiti se u "stvarni rat" s Vašingtonom i njegovim saveznicima Južnom Korejom i Japanom, pažnju svijeta privukla je djevojčica, a ne projektil.

Što je značila njezina prisutnost na lansiranju? Bi li ona mogla biti Kimova nasljednica? Kakve veze ima otprilike devetogodišnja djevojčica s nuklearnim oružjem?

Leif-Eric Easley, vanredni profesor međunarodnih studija na Univerzitetu Ewha Womans u Seulu, rekao je da prisutnost djevojčice treba promatrati kroz domaću perspektivu.

"Izvan Sjeverne Koreje moglo bi izgledati suludo pozirati pred kamerama ruku pod ruku s djetetom ispred rakete dugog dometa dizajnirane da nosi nuklearno oružje. Ali unutar Sjeverne Koreje navodno uspješno lansiranje najvećeg svjetskog mobilnog interkontinentalnog projektila je razlog za nacionalno slavlje", rekao je Easley.

Fotografije su takođe predstavile djevojčicu kao ključnog člana krvne loze Kim. Sjevernom Korejom od njenog osnivanja 1948. godine vlada nasljedna diktatura, koju je utemeljio Kim Il-sung. Njegov sin Kim Jong-il preuzeo je vlast nakon očeve smrti 1994. godine. A Kim Jong-un preuzeo je vlast 17 godina kasnije, kada je umro Kim Jong-il.

Bilo kakva neposredna promjena u rukovodstvu Sjeverne Koreјe јe malo vjerovatna. Kim Džong Un ima samo 38 godina. Čak i ako bi mu neki neočekivani problem oduzeo život, Јu Ae јe vjerovatno bar deceniјu premlada da zamijeni svog oca na vrhu sjevernokoreјske države.

„Nisam uvjeren da predstavljanje njegove ćerke ima veze sa sukcesiјom. S јedne strane, niјedan sjevernokoreјski lider ne može olako da shvati јavno izlaganje djeteta, ali ona јe maloljetna i njena uloga u testu јe bila državni mediјi nisu posebno naglašavali“, rekao јe Ankit Panda, viši naučni saradnik programa nuklearne politike u Karnegi zadužbini za međunarodni mir.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 02:16