/ - IZVOR: SHUTTERSTOCK
02/04/2022 u 07:29 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Кина: НАТО је требало да буде распуштен 1991. године

НАТО се деценијама ширио на исток у Европи, кршећи обећања дата совјетском руководству. То је гурнуло Русију „корак по корак у ћошак“, казао је кинески портпарол Џао Лиђијан

Кина вјерује да је НАТО требало да буде распуштен након што СССР, који је створен да обузда, више није постојао, објаснило је Министарство спољних послова.

Портпарол Џао Лиђијан пожалио се на чињеницу да се умјесто тога војни блок предвођен САД проширио и сатјерао Русију у ћошак, што је на крају изазвало садашње крвопролиће у Украјини.

„Као производ Хладног рата, НАТО је требало да постане историја када се Совјетски Савез распао“, рекао је он на конференцији за новинаре у упитан о примједбама о улози НАТО-а као геополитичког оруђа САД које је дала његова руска колегиница Марија Захарова.

Џао је рекао да се НАТО деценијама ширио на исток у Европи, кршећи обећања дата совјетском руководству. То је гурнуло Русију „корак по корак у ћошак“, па је на крају НАТО био „иницијатор и највећи промотер украјинске кризе“ у име САД, навео је он, додајући да та организација треба да размисли о томе шта тачно доприноси европској безбједност.

Москва је као кључни разлог због којег је напала земљу крајем фебруара навела пријетњу коју представља пузајућа експанзија НАТО-а на Украјину. Пекинг се сложио са оправдањем, иако је критиковао употребу војне силе као метода рјешавања ситуације.

Кина је више пута оптуживала западне нације за ескалацију тензија са Русијом, наводећи да је њихово одбијање да се позабаве легитимним безбједносним забринутостима Москве узрок кризе. Одбила је да се придружи санкцијама Русији, називајући их нелегалним и неспособним за рјешавање проблема.

САД и њихови савезници оптужили су Кину да је на „погрешној страни историје“ у Украјини, пријетећи Пекингу казном ако подржи руску војну кампању.

Москва је напала сусједну државу након неуспјеха Украјине да примијени услове споразума из Минска потписаних 2014. и коначног признања република Донбаса у Доњецку и Луганску од стране Русије. Протокол из Минска уз посредништво Њемачке и Француске осмишљен је да регулише статус региона унутар украјинске државе.

Русија је сада захтијевала да се Украјина званично прогласи неутралном земљом која се никада неће придружити војном блоку НАТО-а који предводе САД. Кијев инсистира да је руска офанзива била потпуно ничим изазвана и демантовао је тврдње да је планирао да силом поврати двије републике.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 21:12