Pezeškijan je u petak u drugom krugu izbora pobijedio tvrdolinijaša Saeda Džalilija.
Njegov trijumf će vjerovatno pozdraviti svjetske sile nadajući se mirnijem pristupu međunarodnoj zajednici sa kojom je Iran u zavadi oko svog nuklearnog programa i podrške paravojnim organizacijama u regionu.
Pezeškijan je uspio da pobijedi na talasu podrške odabrane srednje klase i mladih ljudi – pogođenih godinama represije islamističkog režima.
Šezdesetdevetogodišnji kardiolog obećao je da će voditi pragmatičniju spoljnu politiku, ublažiti tenzije u pregovorima oko nuklearnog programa i donijeti socijalnu liberalizaciju društvu i politički pluralizam.
Pod iranskim dvojnim sistemom svešteničke i republičke vlade, predsjednik ne može sam da donese velike promjene, jer vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei još uvijek drži glavnu riječ. Ali predsjednik može da utiče na ton iranske politike i biće važan faktor u izboru naslednika 85-godišnjeg Hamneija.
Pezeškijan je lojalan iranskoj teokratskoj vladi i ne namjerava da se suprotstavi moćnicima bezbjednosnog aparata i sveštenstvu.
U televizijskim debatama i intervjuima, obećao je da neće osporavati Hamneijevu politiku.
- Ako pokušam i ne uspijem da ispunim svoja predizborna obećanja, oprostiću se od politike i neću nastaviti. Nema smisla trošiti svoje živote i ne služiti našim dragim ljudima - poručio je Pezeškijan biračima.
Vrativši se u oči javnosti nakon godina političke izolacije, reformistički tabor predvođen bivšim predsjednikom Mohamadom Hatamijem podržao je Pezeškijana na izborima raspisanim nakon smrti tvrdolinijaškog predsednika Ebrahima Raisija u padu helikoptera u maju.
Pezeškijanovi stavovi su često bili suprotni Raisijevim. Hamneijev bivši učenik pooštrio je nadzor nad ženama koje se ne pridržavaju pravila oblačenja i zauzeo je oštriju liniju u pregovorima sa svjetskim silama.
Pezeškijan je takođe obećao da će oživjeti posrnulu ekonomiju, uništenu lošim upravljanjem, korupcijom i američkim sankcijama.
Poslanik od 2008. godine, Pezeškijan je sin Azerbejdžana i Kurdkinje i podržava prava svih manjina u Iranu. Često je kritikovao suzbijanje političkog i društvenog otpora u zemlji. Ali neki Iranci vjeruju da on neće moći da donese mnogo promjena zbog snage Hamneija i njegovih saveznika.
Novi predsjednik je 2022. godine zatražio od vlasti objašnjenje u vezi sa smrću Mahse Amini, koja je umrla pod sumnjivim okolnostima u zatvoru nakon što je navodno prekršila pravila oblačenja. Njena smrt izazvala je proteste širom zemlje.