Kako prenosi CNN, bivši premijer Japana Šinzo Abe preminuo je pet sati nakon ranjavanja u petak 8. jula tokom predizbornog mitinga svoje stranke u gradu Nara. Atentator Tecuja Jamagami (41) uhapšen je na licu mjesta i priznao je krivicu. Japanska policija sada pokušava da utvrdi kako je ovaj naizgled miran i običan građanin ove mnogoljudne zemlje u kojoj je vatreno oružje strogo kontrolisano, a incidenata vezanih za vatreno oružje skoro i da nema uspio da počini ovakav zločin.
Tokom konferencije za novinare u petak, piše CNN, japanska policija je navela da je Jamagami bio nezaposlen, a istražiteljima je rekao da gaji mržnju prema određenoj grupi sa kojom je po njegovom uvjerenju i Abe bio povezan. Policija nije navela o kojoj grupi se radi.
Kako se dalje navodi, 90 istražitelja je uključeno u istragu Abeovog ubistva, a osumnjičeni je odveden kod okružnog tužioca u Nari u nedjelju ujutru.
Ko je ubica?
Japanska novinska agencija Kjodo prenijela je da je Jamagami bio unajmljen preko agencije za lizing radnika u oktobru 2020. da radi u odjeljenju za tovar u fabrici u Kjotou. Bivše kolege sa kojima je tamo radio opisale su ga kao „potpuno normalnog“ i naizgled sabranog, ali i povučenog.
„Ako bi tema ragovora bila nešto oko posla, on bi odgovarao, ali nije pričao o svom privatnom životu. Djelovao je staloženo.“ rekao je jedan njegov bivši kolega.
„Na pauzama za ručak jeo je sam u svojim kolima, a razgovori s njim nikada nisu išli dalje od teme o kojoj se govorilo.“ dodao je on.
Prvih šest mjeseci nije bilo problema sa njim na poslu, a onda je počeo postepeno da zapostavlja svoje radne obaveze, navodi agencija Kjodo.
U martu je Jamagami počeo da uzima „nedozvoljeno slobodno vrijeme“ i počeo je da priča o „problemima sa srcem“ i drugim fizičkim tegobama iako prije toga nije imao nikakvih problema da bude tačan ili prisutan na poslu. Njegovo zaposlenje je okončano 15. maja prenosi agencija Kjodo.
Neimenovani zaposleni u agenciji za lizing radnika koji je intervjuisao Jamagamija za posao opisao ga je kao „totalno normalnog“, dodavši da „nije mnogo pričao“ i da je „djelovao malo tmurno“.
Kakvo je oružje koristio?
Neobično oružje koje je korišćeno u atentatu nađeno je na mjestu zločina pri hapšenju atentatora. Na fotografijama sa lica mjesta vidi se da oružje ima dvije cilindrične metalne cijevi oblijepljene crnom trakom. Japanska policija saopštila je da je u pitanju vatreno oružje kućne izrade dugo 40 centimetara i široko 20 centimetara. Vlasti su konfiskovale još nekoliko predmeta nalik na vatreno oružje kućne izrade u stanu osumnjičenog.
Japanska državna televizija HNK navodi da je Jamagami napravio više tipova oružja od metalnih cijevi obmotanih izolir trakom. Policija je našla oružja sa tri, pet, i šest cevi. Osumnjičeni je za njih imao metke, a djelove je kupio preko interneta. Policija vjeruje da je koristio najjače oružje od napravljenih za atentat, dodaje HNK.
Šta je bio plan?
Policija Nare izjavila je za CNN u subotu da se na snimcima nadzornih kamera vidi kako Jamagami napušta željezničku stanicu u Nari gdje je u petak stigao vozom. Kako navodi HNK, osumnjičeni je rekao istražiteljima da je prvobitno planirao da ubije Abea koristeći eksploziv, kao i da je prvobitno planirao da atentat izvrši na skupu u Okajami, gradu tri sata udaljenom od Nare gdje je Abe takođe trebalo da bude, ali je odustao kada je vidio da se ulaz na mjesto gdje se taj skup održavao kontroliše.
Kako su reagovale snage bezbjednosti?
Iako je Abe dao ostavku na mjesto premijera Japana 2020. godine zbog, kako je tada rečeno, lošeg zdravlja, ostao je uticajna figura na političkoj sceni zemlje i nastavio je da učestvuje u izbornim kampanjama za svoju vladajuću Liberalno demokratsku partiju (LDP).
U vrijeme atentata, Abe je govorio na mitingu podrške kandidatu svoje LDP pred izbore 10. jula za gornji dom japanskog parlamenta.
Japanska nacionalna policijska agencija saopštila je da će proveriti organizaciju obezbjeđenja Abea za koju je bila odgovorna lokalna policija Nare dok je bio u gradu. Tod dana je prema navodima policije više desetina policajaca i pripadnika snaga za obezbjeđenje iz tokijske policije bilo na dužnosti i navodno nadziralo Abea sa svih strana tokom govora, dodao je HNK.
Atentat na bivšeg japanskog premijera šokirao je naciju, jer Japan ima jedan od najstrožih zakona o držanju oružja, a incidenata u vezi sa vatrenim oružjem u Japanu skoro da nema. Tako je 2018. godine ova zemlja sa 125 miliona stanovnika imala samo devet smrtnih slučajeva uzrokovanih vatrenim oružjem dok je Amerika iste godine imala 39.740 slučajeva.