Metan dolazi sa mnogih mjesta, manje od polovine dolazi iz prirodnih izvora kao što su močvare, a ostatak je iz ljudskih aktivnosti, uglavnom iz poljoprivrede, proizvodnje nafte i gasa i deponija, prenosi portal RTCG.
Uoči Konferencije o klimatskim promjenama koja se održava u novembru ove godine u egipatskom ljetovalištu Šarm el Šeik sve su manja očekivanja da će svijet uspjeti da jedinstveno nastupi, suoči se sa već ozbiljnim posljedicama klimatske krize i dogovori sinhronizovano djelovanje u budućnosti, procjenjuju zeleni aktivisti.
Juče su podsjetili na to da se tačno prije godinu više od 100 zemalja pridružilo naporima koje su predvodile SAD i Evropska unija da se smanje emisije gasa stakleme bašte metana za 30 odsto do 2030. godine u odnosu na nivoe iz 2020. godine. Pakt je dio inicijative koja ima za cilj rješavanje jednog od glavnih uzoraka klimatskih promjena.
Obećanje da će redukovati metan pokrenuto na samitu COP26 u Glazgovu i obuhvata i zemlje koje predstavljaju gotovo polovinu globalnih emisija metana i 70 odsto globalnog BDP-a.
- Zajedno smo posvećeni zajedničkom smanjenju metana za 30 posto do 2030. I mislim da možemo ići i dalje od toga, rekao je američki predsjednik Džo Bajden u Glazgovu prošle godine.
Među novim potpisnicima nalazi se i Brazil, jedan od najvećih emitera metana. Globalno obećanje o smanjenju uključuje šest od 10 najvećih svjetskih emitera metana: Sjedinjene Države, Brazil, Indoneziju, Nigeriju, Pakistan i Meksiko.
Ipak, kako tvrde zeleni aktivisti, od trenutka potpisivanja tog protokola, skoro ništa nije učinjeno da se sprovedu obaveze od strana potpisnica. Jedino je Velika Britanija juče najavila da će do 2030. smanjiti emisije od ispuštanja metana tokom proizvodnje nafte na nulu.
Metan je mnogo snažniji gas staklene bašte od ugljen-dioksida i zadržava toplotu 80 puta efikasnije tokom perioda od 20 godina. Količina metana u atmosferi je dva i po puta veća od predindustrijskog nivoa i stalno raste. Posljednja saopštenja koja nam dolaze iz Brisela i Vašingtona potvrđuju da je malo vjerovatno da će se porast temperature zadržati ispod željene psihološke vrijednosti od 1, 5 stepeni iznad predindustrijskog perioda, a jedina nada za to je drastično smanjenje emisija metana.
Metan dolazi sa mnogih mjesta, manje od polovine dolazi iz prirodnih izvora kao što su močvare, a ostatak je iz ljudskih aktivnosti, uglavnom iz poljoprivrede, proizvodnje nafte i gasa i deponija.
Najlakše je kontrolisati emisije iz sektora fosilnih goriva, koji proizvodi oko četvrtinu emisija metana ili prirodnog gasa. Curenja iz starih naftnih bušotina ili postojećih cjevovoda u SAD- u i Rusiji su toliko velika da se mogu otkriti iz svemira.