Zastava SAD / - FOTO: UNSPLASH
12/08/2024 u 22:30 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Neizvjesnost izbora u SAD – sve zavisi od šest saveznih država

Predstojeći izbori u SAD, na kojima se za Bijelu kuću bore kandidatkinja vladajućih demokrata Kamala Haris i bivši republikanski predsjednik Donald Tramp, po svemu sudeći će biti među najneizvesnijim do sada, a na ishod će presudno uticati birači šest saveznih država.

Za razliku od drugih demokratskih država, osobenost izbornog sistema SAD je da ne pobjeđuje nužno kandidat koji osvoji najviše glasova na nivou cijele zemlje, već koji „skupi“ najmanje 270 od 538 takozvanih elektora.

Na izborima 5. novembra, glasači se neće opredeljivati direktno za Haris ili Trampa, već će birati 538 elektora koji se sastaju u decembru (elektorski koledž) da zvanično izaberu predsjednika.

Elektorski koledž je prviremena grupa delegata izabranih samo za tu, jednokratnu namjenu, budući da njihova funkcija prestaje pošto formalno izaberu šefa države. Taj čin je formalnost, zato što elektori u decembru gotovo bez izuzetka glasaju za kandidata koga su predstavljali na izborima (za Haris ili Trampa). To je i razlog zašto se pobjednik zna odmah posle izbora.

U svakoj od 50 saveznih država bira se onoliko elektora koliko ona ima članova u Kongresu SAD (broj članova u Predstavničkom domu plus dva senatora), dok Distrikt Kolumbija, što je zvaničan naziv za glavni grad Vašington, daje tri člana elektorskog koledža, prenosi N1.

Kandidat koji pobjedi u jednoj saveznoj državi dobija sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski. Elektore Mejna i Nebraske kandidati mogu da podijele, zavisno od rezultata na nivou distrikata tih država.

Zbog specifičnog izbornog sistema SAD, ishod izbora faktički odlučuju takozvane „kolebljive države“ (swing states), čija biračka tijela nisu čvrsto opredjeljena ni za jednu od dvije velike stranke, i u kojima pobjednik nije unaprijed poznat. U tim federalnim jedinicama, koje su poznate i kao „države bojna polja“ (battleground states), nekada pobjeđuju demokrate, a drugi put republikanci.

Tramp i Haris prihvatili debatu na televiziji ABC 10. septembra

Broj „kolebljivih država“ varira od izbora do izbora, a na ovogodišnjim ih ima svega šest, pokazuju najnovija istraživanja javnog mnjenja. „Poprišta bitke“ biće Viskonsin (10 elektora), Mičigen (15), Pensilvanija (19), Nevada (6), Arizona (11) i Džordžija (16).

Od tih šest država koje u zbiru „nose“ 77 elektora, Haris važi za blagu favoritkinju u Viskonsinu, Mičigenu i Pensilvaniji – tri države iz takozvanog „pojasa rđe“, dok se Trampu daju veće šanse u Nevadi, Arizoni i Džordžiji.

Ako bi uspjela da pobjedi u sve tri „kolebljive države“ iz „pojasa rđe“, koji je taj neformalni naziv dobio zbog propadanja nekada moćnog industrijskog sektora posle 1980. godine, Haris bi po svemu sudeći postala prva predsjednica SAD.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
20. januar 2025 06:01