Nobelova nagrada za fiziku 2024 / - MREžA X
08/10/2024 u 15:24 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Nobelova nagrada za fiziku za fundamentalne izume na polju vještačkih neuronskih mreža

Naučnici Džon Dž. Hopfild sa Univerziteta Prinston i Džofri E. Hinton sa Univerziteta u Torontu dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za fiziku za svoja temeljna otkrića i izume koji omogućavaju mašinsko učenje sa vještačkim neuronskim mrežama.

- Naučni napreci ovogodišnjih laureata stoje na temeljima fizičke nauke. Oni su pokazali potpuno novi način na koji možemo da koristimo kompjutere da nam pomognu i vode nas u hvatanju u koštac sa mnogim izazovima današnjeg društva - navodi se u saopštenju Nobelovog komiteta.

Zahvaljujući njihovom radu, čovječanstvo sada ima novi alat koji može da koristi. Mašinsko učenje zasnovano na vještačkim neuronskim mrežama donosi revoluciju u nauci, inženjerstvu i svakodnevnom životu.

Mašinsko učenje je već na dobrom putu da omogući velike proboje ka građenju održivog društva, poput identifikovanja novih funkcionalnih materijala.

- Način na koji će se duboko učenje vještačkih neuronskih mreža koristiti u budućnosti zavisiće od toga kako mi kao ljudi odlučimo da koristimo ovaj izuzetno potentan alat, koji je već sada prisutan u mnogim aspektima života - ističe komitet za dodjelu Nobelove nagrade za fiziku.

Šta su vještačke neuronske mreže?

Želeći da oponašaju mozak i razumiju način na koji funkcioniše, naučnici su razvili prve vještačke neuronske mreže.

Inspirisane bioloških neuronima u mozgu, vještačke neuronske mreže su velike kolekcije „neurona“, odnosno čvorova, povezanih sa „sinapsama“, odnosno spojnicama, istreniranih da obavljaju određene zadatke. 

Vještačka neuronska mreža može da obrađuje informacije koristeći čitavu mrežnu strukturu.

Džofri Hinton sa Univerziteta u Torontu koristio je mrežu koju je razvio njegov kolaureat Džon Hopfild kao temelj za potpuno novu neuronsku mrežu – Bolcman mašinu. Ona može da nauči da prepoznaje karakteristike elemenata u bilo kojoj vrsti podataka.

Bolcman mašina može da se koristi da klasifikuje slike ili stvara nove primere iz vrste šeme na kojoj je trenirana. Hinton je dalje razvijao i pomogao da dođe do trenutnog „eksplozivnog“ razvoja mašinskog učenja.

Džon Hopfild sa Univerziteta Prinston stvorio je asocijativnu memoriju koja može da skladišti i rekonstruiše slike i druge tipove paterna u setovima podataka.

Hopfildova mreža može da skladišti šeme i razvije metod da ih ponovo napravi. Kada se mreži da nepotpuna ili pomalo iskrivljena šema, ona može pronaći najsličniju koju ima uskladištenu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
08. oktobar 2024 15:25