Njegovo postavljenje, objavljeno danas, nije iznenađenje jer je 32 godine bio zamjenik bivšeg vođe Hasana Nasralaha ubijenog krajem septembra u izraelskom vazdušnom napadu na bejrutsko predgrađe.
Ministarstvo finansija SAD uvelo je sankcije protiv Kasema 2018. godine.
Tada su proširene sankcije protiv Nasralaha koji je već bio sankcionisan u dva navrata 1995. jer je prijetio da će omesti bliskoistočni mirovni proces i 2012. zbog učešća u građanskom ratu protiv Sirije.
Kasem je već dugo bio javno lice Hezbolaha i davao je intervjue za lokalne i strane medije.
Kasim Kasir, libanski analitičar blizak Hezbolahu, rekao je da je izbor Kasema za vođu poruka Libanu i inostranstvu da se Hezbolah reorganizovao.
Njegovo postavljenje pokazuje da je Hezbolah samostalan, a ne, kako što su neki izvijestili, da su savjetnici iz iranske paravojne Revolucionarne garde sada zaduženi za organizaciju.
U jednom intervjuu u julu Kasem je rekao da ne vjeruje da Izrael ima kapacitet ili da je donio odluku da pokrene sveopšti rat protiv Hezbolaha.
On je međutim upozorio da čak i ako Izrael namjerava da preduzme ograničenu operaciju u Libanu ne bi trebalo da očekuje da će borbe biti ograničene.
Hezbolah je počeo da napada izraelske vojne punktove na granici sa Libanom dan posle napada palestinskih ekstremista na jug Izraela 7.oktobra prošle godine, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, uglavnom civila i oteto i u Gazu odvedeno više od 250 talaca.
- Niko ne zna posledice izazivanja rata u Libanu, regionalno i čak internacionalno - rekao je Kasem tada.