/ UNSPLASH, FOTO ILUSTARCIJA
22/09/2022 u 12:03 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ovo su znaci koji će otkriti da li Putin sprema nuklearni napad

Zapad je osudio prijetnje Vladimira Putina, a Erat ističe da će svjetski lideri biti veoma oprezni u pogledu onoga što govore jer nijedan lider, uključujući Putina, „ne želi da bude odgovoran za početak velikog nuklearnog sukoba”

Ruski predsjednik Vladimir Putin obratio se u srijedu naciji, optužio Zapad da planira da uništi Rusiju i upozorio da će u tom slučaju iskoristiti "sva sredstva".

- Imamo i oružje za masovno uništenje, modernije od NATO. Ako naše ljude treba zaštititi, mi ćemo ih zaštititi. To nije blef - rekao je Putin.

Upotreba nuklearnog oružja je poslednja mjera koju bi Rusija mogla da upotrijebi, a američki stručnjaci kažu da postoje neki znaci koji će otkriti da li Putin sprema nuklearni napad.

Hans Kristensen, direktor projekta nuklearnih informacija pri Federaciji američkih naučnika, rekao je za Njuzvik da bi Putin mogao djelovati brže s oružjem dugog dometa, koje je već u stanju pripravnosti, umjesto s oružjem kratkog dometa, koje bi Rusija morala izvesti iz središnjeg skladišta.

Aktivnost na mjestima gdje se skladište bojeve glave koje bi se potom utovarivale u kamione i helikoptere, kao i povećana aktivnost među posebno obučenim jedinicama koje mogu rukovati tim oružjem, značila bi da se Putin priprema za napad oružjem kratkog dometa.

S druge strane, korišćenje oružja dugog dometa moglo bi se očekivati ako se kopneni pokretni lanseri, raketne podmornice ili krstareće rakete premještaju u većem broju od uobičajenog.

Kristensen navodi da bi, ako dođe do toga, postojao niz vidljivih aktivnosti u nuklearnom zapovjednom i kontrolnom sistemu i opštoj komunikaciji koje bi ukazivale na to da se nešto događa.

Prema Federaciji američkih naučnika, Rusija ima najveći inventar nuklearnih bojevih glava na svijetu – ukupno 5.977. SAD su na drugom mjestu sa 4.428, a slijedi Francuska sa 290. Međutim, tačan broj bojevih glava u ruskom posjedu nije poznat iz bezbjednosnih razloga.

Praćenje nivoa nuklearne aktivnosti bilo je uobičajeno još od Hladnog rata, rekao je za Nevsveek Džon Erat, viši politički direktor Centra za kontrolu naoružanja.

Američka vojska može odgovoriti za nekoliko minuta

Kada je Putin zaprijetio nuklearnim oružjem u martu, nije bilo aktivnosti na terenu, što znači da ruski lider zapravo nije pripremao nuklearni napad, kaže Kristensen. On smatra da će stručnjaci pratiti ove aktivnosti kako bi utvrdili koliko je njegova najnovija prijetnja bila ozbiljna.

On je dodao da američka vojska ima oko 1.000 komada oružja spremnog za ispaljivanje u roku od nekoliko minuta, tako da bi takođe bila dobro pripremljena da odgovori ako Putin krene u napad.

Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi rekao je u srijedu da će biti „ozbiljnih posledica“ ako Rusija odluči da upotrebi nuklearno oružje, ali da američke obaveštajne službe „nemaju saznanja“ da bi događaji u Ukrajini u ovom trenutku mogli eskalirati na ovaj nivo.

Zapad je osudio prijetnje Vladimira Putina, a Erat ističe da će svjetski lideri biti veoma oprezni u pogledu onoga što govore jer nijedan lider, uključujući Putina, „ne želi da bude odgovoran za početak velikog nuklearnog sukoba”. On dodaje da je dio opasnosti u tome što Putin ne blefira i svjetski lideri to moraju da shvate ozbiljno i da se pripreme.

- Ali mislim da ono što on pokušava da uradi jeste da iskoristi pretnju nuklearnim oružjem, za koje svi znaju da Rusija ima u izobilju, da natjera druge zemlje da preispitaju svoju podršku Ukrajini - rekao je Erat.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 07:50