/ - Твитер
17/09/2021 u 21:43 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

Подморнице потопиле савезнике: Париз бијесан, крај "меденог мјесеца" између Бајдена и ЕУ

Шеф дипломатије САД Ентони Блинкен је покушао да ублажи ствар, истичући да је Француска витални партнер њихове земље. Али, то ништа није промијенило. Овакав ниво љутње у Паризу дуго није виђен. Говори се о "погаженој ријечи"

Понижење вијека. То је само један од израза које користе француски аналитичари, послије огорчења које је у читавој земљи изазвала одлука Аустралије да напрасно одустане од куповине 12 француских подморница и окрене се Сједињеним Америчким Државама и Великој Британији, у стварању трилатералног блока у Пацифику против Кине.

Трговински уговор прерастао је тако у фијаско и истинску дипломатску кризу. Министар спољних послова Жан-Ив ле Дријан, који говори о "ножу у леђа", истиче с тим у вези бруталност и непредвидивост дјеловања нове америчке администрације, по принципу по којем је, како каже, радио и Доналд Трамп. Бијесан је био и француски амбасадор у Вашингтону који је на америчкој телевизији пренио огромно разочарање Француза, пишу Новости.

Овдашњи коментатори наглашавају да је на овај начин фактички прекинут "медени мјесец" између Џоа Бајдена, с једне стране, и Француске, али и ЕУ, с друге. Француска жели да овај инцидент искористи за то да се Европа у будућности још више ослони на сопствене снаге и да више не зависи од САД. Макрон је о томе говорио прексиноћ с Меркеловом на радној вечери у Јелисеју, али проблем је у томе што она ускоро одлази с власти.

Дизел "нуклеарке"

Аустралијанци су, наводно, хтјели нуклеарне подморнице, а не на "дизел" погон, оне које могу и мјесец дана да остану под водом а да не израњају сваких недјељу дана, али у Француској наглашавају да су сами то тражили и да би добили и нуклеарке, да су то хтјели.

Америчка администрација истиче да је Французима најавила да ће доћи до прекида уговора, али из Ке д'Орсеја наглашавају да то није истина. Министарку војске Флоранс Парли је, кажу у Паризу, њен амерички колега информисао свега неколико сати пре него што је спорна одлука објелодањена.

Шеф дипломатије САД Ентони Блинкен је покушао да ублажи ствар, истичући да је Француска витални партнер њихове земље. Али, то ништа није промијенило. Овакав ниво љутње у Паризу дуго није виђен. Говори се о "погаженој ријечи". Из протеста, француски амбасадор у Вашингтону је експресно отказао једно гала-вече које је требало да буде одржано у амбасади.

Страх да би пакт могао да изазове рат са Кином

 

САД и Велика Британија суочавају се са све већим међународним критикама због новог безбједносног пакта потписаног са Аустралијом. Договор, на који се гледа као на покушај супротстављања Пекингу, изазвао је бојазан да би могао "дозвати" Кину у рат, која опет, са своје стране, оптужује три силе да имају "менталитет хладног рата".

Кинески државни лист "Глобал тајмс" упозорио је да ће аустралијски војници вјероватно бити "први који ће погинути" у кинеском "контранападу". Но, аустралијски министар одбране Питер Датон занемарио је реакцију Пекинга:

- Са сусједима у Индо-Пацифику осигуравамо трајни мир, а ова сарадња га чини сигурнијим регионом. То је стварност и никаква пропаганда не може одбацити чињенице.

Британски савјетник за националну безбједност Стивен Лавгров описао је пакт као "дубоку стратешку промјену". Он сматра да је пакт "можда најзначајнија сарадња у свијету у последњих шест деценија".

Истовремено, Вашингтон је покушао да угуши бијес у Паризу због пакта.

- Постоји низ наших партнерстава која укључују Французе и нека партнерства која их не укључују. А и Париз има партнерства са другим земљама које не укључују нас. То је дио начина на који функционише глобална дипломатија - поручила је Бијела кућа.

Штета је огромна, ради се о 56 милијарди еура. У Француској истичу да се на уговору радило пуне двије године, од 2014. до 2016, а да од тада, већ пуних пет година, трају пренос технологије и обука. Било је предвиђено да се на овај начин утврди стратешка аутономија за следећих 50 година. У Шарбуру, тим поводом, већ пет година борави 120 аустралијских породица, док су се француски стручњаци исто тако привремено настанили у Аделаиди.

Геополитичари наглашавају да то ништа није чудно и да Американци, када су им у питању лични интереси, не презају ни пред чим, па ни пред тим да значајно покваре односе са историјским савезником.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
19. april 2024 16:33