Vlada Južne Koreje danas je zvanično pružila podršku japanskim planovima za ispuštanje prečišćene otpadne vode iz nuklearne elektrane Fukušima u more, pokušavajući da smiri strahove ljudi od mogućih posljedica.
Procjena Seula zasnovana je na dvdestdvomjesečnoj analizi naučnika koje finansira vlada i usklađena sa stavovima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Agencija je dala zeleno svjetlo japanskim planovima za ispuštanje otpadne vode koje treba da se desi ove nedelje, navodeći da će prečišćena otpadna voda ispuniti sve međunarodne bezbjednosne standarde i da će njen uticaj na životnu sredinu i zdravlje biti zanemarljiv.
I prije današnjeg saopštenja, južnokorejski zvaničnici su svakodnevno vodili aktivnu kampanju za otklanjanje nelagode u javnosti zbog ispuštanja otpadnih voda, kako bi se pozabavili "pretjeranim strahovima" i pooštravajući testove morske hrane uvezene iz Japana.
Opozicioni poslanici u južnokorejskom parlamentu, obećali su da će se boriti protiv japanskih planova za ispuštanje vode. U današnjem govoru u parlamentu, lider Demokratske partije Li Džae Mjung, koji je izgubio od Juna na predsjedničkim izborima 2022. godine, kritikovao je procjenu IAEA i optužio Junovu vladu da ugrožava zdravlje nacije pokušavajući da poboljša odnose sa zvaničnim Tokijem.
Tokom konferencije za novinare u Seulu, južnokorejski zvaničnici i naučnici su više puta insistirali da će nivoi kontaminacije otpadnih voda fabrike Fukushima biti u okviru bezbjednosnih standarda sve dok japanski sistemi za prečišćavanje budu radili kako su projektovani.
Predsjednik Komisije za nuklearnu bezbednost Južne Koreje Ju Guk Hi rekao je "Potvrdili smo da bi, ako se ispuštanje vode izvrši kako je planirano, standard za ispuštanje i nivo radijacije bi bili u skladu sa međunarodnim standardima".
Procjena Južne Koreje zasnovana je na analizi tima vladinih naučnika na čelu sa Juom kojima je bilo dozvoljeno da obiđu fabriku u Fukušimi u maju kako bi imali uvid u planove za ispuštanje.
Ju je rekao da se njegov tim fokusirao na proveru kapaciteta naprednog sistema za preradu tečnosti u fabrici, ili ALPS, koji je dizajniran da smanji radioaktivne izotope u kontaminiranoj vodi na bezbijedni nivo.
Bezbijednost otpadnih voda iz Fukušime je godinama osjetljivo pitanje između dvije zemlje, koje su posljednjih meseci radile na poboljšanju odnosa u cilju rješavanja zajedničkih izazova, kao što su nuklearna pretnja Severne Koreje i sve aktivnija spoljna politika Kine.
Snažan zemljotres i cunami 2011. godine uništili su sisteme za hlađenje nuklearne elektrane Fukušima, uzrokujući topljenje tri reaktora i oslobađanje velikih količina radijacije.