Полициjа на Хаваjима jе почела да користи робота, а што jе изазвало полемику о томе да ли jе то корисно средство или jе на дjелу дехуманизациjа.
Робот пас назван Спот дjелуjе на улицама Хонолулуа, а користи се за провjеравање тога да ли бескућници имаjу симптоме коронавируса, као што jе нпр. висока температура. У полициjи тврде да jе то сигуран начин провjере симптома.
Међутим, заговорници људских права ово сматраjу дехуманизациjом. Страхуjу да ће се роботи по завршетку пандемиjе коронавируса користити у неке друге сврхе.
Поручник полициjе Џозеф Онил jе раниjе ове године правдао кориштење робота. Сматра да се њиховом употребом штити здравље полицаjаца, упосленика прихватилишта за бескућнике и других грађана. Робот се користи и за разговор са онима за коjе се утврди да су позитивни на коронавирус.
Онил тврди да никада нико од грађана ниjе рекао да jе кориштење робота застрашуjуће, те да полициjа не користи робота самовољно.
Полициjски роботи се врло риjетко користе, а и онда када jе то случаj jавност негативно реагуjе. Jавност jе реаговала и онда када jе локална новинарска организациjа Хонолулу Cивил Биту открила да jе робот купљен новцем коjи jе централна власт намиjенила за помоћ становништву.
Прошле године истог робота jе почела користити и полициjа у Њуjорку. Jедно вриjеме jе био неопажен, а онда jе бивао све чешће уочаван. Након тога jе полициjа робота вратила произвођачу.
"Ово jе нека Робкоп ствар, ово jе лудост", поручио jе демократски конгресмен Џамал Боуман.
Био jе међу оним њуjоршким политичарима коjи су реаговали на полициjску интервенциjу кориштењем робота на приjаву о насиљу у jедноj стамбеноj згради на Менхетну. Таj догађаj jе снимљен и снимак jе jавно обjављен. Замjера се и то што су се роботи почели користити без да jе jавност приjе тога обавиjештена.
Након тога су из компаниjе "Бостон Динамикс", коjа производи ове роботе, саопштили да ће морати jавности и корисницима боље обjаснити о каквоj jе технологиjи риjеч.
Ове роботе користила jе и низоземска полициjа. Поручили су да се робот, како су навели, добро понашао, али да и ниjе толико паметан.
У "Бостон Дyнамиксу" су нагласили да ниjе дозвољено да се робот користи оружjем или у било коjу сврху коjом ће се нарушити приватност и људска права.
С друге стране, мање познати произвођач робота из Филаделфиjе "Гост Роботикс" прави роботе за потребе америчке воjске. За разлику од "Бостон Дyнамикса", они немаjу моралну дилему о кориштењу оружjа. Извршни директор "Гост Роботикса" Jирен Парикх jе моралну дилему конкурента назвао "селективним моралом", а као разлог за то jе истакао његову сарадњу са воjском. Потцртао jе да за полициjу не праве роботе, али му jе разумно да их полициjа користи.
Потпредсjедник одjељења за пословни развоj "Бостон Дyнамикса" Маjкл Пери jе напоменуо да се тренутно у различите сврхе користи 500 њихових робота. Како jе казао, комунална предузећа их обично користе за преглед високонапонских зона и у другим опасним подручjима. Осим тога, ови робот пси се користе за надзор градилишта, рудника и творница.
Углавном га контролишу људи, али може функционисати и аутономно. Пери jе подсjетио да се приjе свега користе како би се избjегле опасне ситуациjе.
Jонгвук Ким из Униjе за америчке грађанске слободе (АЦЛУ) сматра да ниjе добра идеjа роботе користити у полициjске сврхе. Напоменуо jе да jе полициjа у Даласу 2016. поставила експлозив на робота како би убила снаjперисту. И тада jе усљедила дебата о полициjском кориштењу робота, пише агенциjа Асошиејтид Прес, преноси портал Кликс.ба.