Cijene nafte danas su na međunarodnim tržištima porasle iznad 82 dolara pošto su trgovci bili ohrabreni procjenama potražnje vodećih proizvođača, što je prevladalo zabrinutost zbog znakova usporavanja u SAD i Kini. Na londonskom tržištu cijena barela poslije podneva bila je 73 centa viša nego na zatvaranju trgovanja prošlog petka i iznosila je 82,16 dolara.
Gotovo isto toliko poskupio je barel i na američkom tržištu, gdje se trgovalo za 77,87 dolara. Krajem prošle nedjelje cijene su podstaknute najavom Iraka da bi Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici, uključujući Rusiju, trebalo da dodatno smanje snabdijevanje.
Saudijska Arabija i Rusija potvrdile su prošle nedjelje da će takođe staviti 1,3 miliona barela manje na tržište u decembru, povrh smanjenja dogovorenog na nivou OPEK+ radi stabilizacije cijena. U petak su sentimentom dominirale spekulacije da bi Saudijska Arabija mogla da smanji snabdijevanje u prvim mjesecima sljedeće godine, zasjenivši pokazatelje slabe tražnje u SAD i Kini.
Podaci udruženja proizvođača API-ja pokazali su snažan rast zaliha u pretprošle nedjelje, za skoro 13 miliona barela. Vlada je odložila objavljivanje podataka i procijenila da će se potrošnja ove godine blago smanjiti, za 300.000 barela dnevno.
U 2024. potrošnja benzina po glavi stanovnika će pasti na najniži nivo u poslednjih 20 godina, procijenilo je Ministarstvo energetike SAD. Kineski izvoz je pao u oktobru, potrošačke cijene su oslabile, a rafinerije su tražile od Saudijske Arabije manje nafte za decembar, što je podstaklo strah da bi oporavak privrede od posljedica pandemije mogao da posustane.