САД и пет европских земаља постигли компромис у спору око дигиталног пореза Сjедињене Америчке Државе (САД) су споразумно риjешиле спор са Аустриjом, Француском, Италиjом, Шпаниjом и Великом Британиjом око пореза на дигиталне услуге коjи би требало да буде замиjењен новим глобалним порезом.
Америчко министарство финансиjа jе обjавило компромисни договор коjим ће Француска, Аустриjа, Италиjа, Шпаниjа и Велика Британиjа укинути порезе на дигиталне услуге чим на снагу ступи глобална пореска реформа коjу jе ове године договорило 136 земаља, преноси СЕЕбиз, јавља Мина бизнис.
САД ће обуставити поступке коjи су смjерали на увођење казнених царина и неће уводити нове царине током транзиционог периода, наводи се у заjедничком саопштењу.
Вашингтон jе заприjетио пет земаља царинама након увођења дигиталног пореза, али jе одгодио њихову примjену за неколико мjесеци како би се омогућило међународно рjешење.
Предлог о глобалном опорезивању компаниjа утаначен jе у преговорима под окриљем Организациjе за економску сарадњу и развоj (ОЕЦД), а прихватило га jе 136 земаља.
Договорено jе увођење минималног глобалног пореза од 15 одсто на добит мултинационалних компаниjа с глобалним приходом већим од 20 милиjарди ЕУР и маржом оперативне добити већом од 15 одсто.
Земље ће такође подиjелити права на опорезивање мултинационалних фирми с разгранатим међународним пословањем, а измjене предвиђаjу и поступно координисано укидање дигиталних пореза коjи су неке земље увеле и забрану увођења нових сличних намета.
Реформа би требало да ступи на снагу наjраниjе 2023. године.
Порези на дигиталне услуге првенствено утичу на велике америчке корпорациjе попут Гооглеа и Фацебоока, коjе су се суочиле с критикама због регистрациjе у земљама с ниским порезним стопама, упркос разгранатом међународном пословању.