On je to rekao na sastanku sa savjetnikom Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Džejkom Salivanom.
Salivan, prvi savjetnik za nacionalnu bezbjednost SAD-a koji je posjetio Kinu od 2016. godine, sastao se sa Sijem na kraju trodnevne posjete kineskoj prijestonici tokom koje se, takođe, sastao sa ministrom spoljnih poslova Vang Jijem i drugim visokim zvaničnicima.
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, on je posjetio Peking u trenutku dok je Kina upletena u bezbjednosne sporove sa američkim saveznicima Japanom i Filipinima.
Kineska državna televizija CCTV je navela da je Si rekao Salivanu da, uprkos "velikim promjenama", Kina i SAD i dalje mogu da imaju dobre odnose.- Posvećenost Kine cilju - stabilnom, zdravom i održivom razvoju kinesko-američkih odnosa se nije promijenila. Nadamo se da će SAD raditi sa Kinom da se nađu na pola put-, kazao je Si.
Ranije tokom dana, Salivan se sastao sa visokim zvaničnikom kineske vojske Džangom Jusjom u sjedištu Centralne vojne komisije u Pekingu, gdje su razgovarali o Tajvanu i drugim tačkama.
- Rijetko imamo priliku da imamo ovakvu razmjenu- rekao je Salivan Džangu u uvodnoj riječi.
Dvojica zvaničnika su se saglasila da se održi razgovor komandanata vojski dvije zemlje "u bliskoj budućnosti", saopštila je Bijela kuća.
Saliven je, takođe, istakao značaj "slobode plovidbe" u Južnom kineskom moru, gdje su se Kina i Filipini sukobili posljednjih mjeseci, i "stabilnosti" u Tajvanskom moreuzu, saopštio je Vašington.
Džang je upozorio da je status Tajvana, ostrva sa samostalnom vladom, "prva crvena linija koja se ne može preći u odnosima Kine i SAD-a".
On je, kako se navodi u saopštenju kineskog Ministarstva odbrane, rekao da je Kina uvijek bila posvećena održavanju mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu.
- Međutim, nezavisnost Tajvana i mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu su nekompatibilni- kazao je Džang, koji je jedan od dva potpredsjednika Centralne vojne komisije na čijem čelu je Si.
- Kina zahtijeva da SAD zaustave vojnu saradnju s Tajvanom, prestanu da naoružavaju Tajvan i prestanu da šire lažne narative vezane za Tajvan- dodao je Džang.
On je, takođe, tražio od Vašingtona da "radi sa Kinom na promovisanju komunikacije i razmjene između dvije vojske i da zajedno preuzmu odgovornost velikih sila".
Tokom razgovora Salivan je, takođe, izrazio "zabrinutost zbog (kineske) podrške ruskoj odbrambenoj industrijskoj bazi", navodi se u saopštenju, čime su ponovljene tvrdnje SAD-a koje je Peking odbacio.
U srijedu su Salivan i Vang razgovarali o planovima da njihovi lideri razgovaraju u narednim sedmicama.
Salivan je "ponovo potvrdio posvećenost SAD-a odbrani svojih indo-pacifičkih saveznika", saopštila je Bijela kuća.
U saopštenju se navodi da je takođe izrazio zabrinutost zbog „destabilizujućih akcija protiv zakonitih filipinskih pomorskih operacija u spornom Južnom kineskom moru“.
Kineski državni mediji naveli su da je Vang takođe iznio upozorenje Vašingtonu.
- SAD ne smiju da koriste bilateralne sporazume kao izgovor za podrivanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kine, niti treba da podržavaju, ili odobravaju postupke Filipina kojima se ono krši- rekao je Vang Salivanu.
U saopštenju Bijele kuće poslije Salivenovog razgovora s Vangom u srijedu navodi se da će obje strane držati otvorene linije komunikacije, uključujući planiranje "razgovora na nivou lidera" u narednim sedmicama.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su Vang i Salivan razgovarali o "novom krugu interakcija između šefova država dvije zemlje koji će se održati u bliskoj budućnosti".